Niemcy: Pracodawcy nadal płacą za mało

A miało być tak pięknie...

Kelnerzy nie otrzymują płacy minimalnej, ponieważ przekraczają czas pracy zapisany w umowie. Kierowcy ciężarówek są wynagradzani tylko za jazdę, ale już za przerwy nie. Z kolei na budowach stawka minimalna jest omijana poprzez pozorne samozatrudnienie. Płaca minimalna miała być gwarancją lepszych zarobków i lepszego życia, jednak obowiązująca od nieco ponad trzech lat płaca minimalna pozostaje polem do popisu dla nieuczciwych pracodawców. Jak wynika z doniesień niemieckiej prasy tylko w 2017 roku niemieckie przedsiębiorstwa z tytułu kar za złamanie przepisów dotyczących płacy minimalnej zapłaciły 4,2 mln euro. W sumie prowadzono aż 2500 spraw związanych z łamaniem przepisów o płacy minimalnej.

Jak wynika z badania przedstawionego przez związany z Fundacją im. Hansa Böcklera Instytut Nauk Gospodarczych i Społecznych (WSI), najgorzej jest w firmach nieposiadających rady zakładowej oraz niezwiązanych zbiorowymi układami pracy. W takich firmach płacy minimalnej nie otrzymuje aż 18,6% pracowników.

Łamanie przepisów dotyczących płacy minimalnej jest zjawiskiem występującym w wszystkich branżach. Nadzwyczaj często dotyczy ono również małych firm oraz stosunków pracy w formie Minijob czyli drobnego etatu. W niektórych branżach odsetek obchodzących przepisy pracodawców sięgał nawet 38%. Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że możliwość kontroli pracodawców jest w tym przypadku mocno ograniczona, zwłaszcza jeśli forma zatrudnienia to Minijob.

Badanie instytutu pokazuje, że wynagrodzenie mniejsze niż wysokość ustawowej płacy minimalnej czyli Mindestlohn otrzymywało w 2016 roku 2,7 mln zatrudnionych w Niemczech, co w przeliczeniu daje blisko 10% pracowników, dla których obowiązuje ustawa.

Co ciekawe, mimo stosunkowo wysokiej liczby firm łamiących przepisy, autorzy badania uważają, że zarobki w dolnym sektorze płac znacząco wzrosły. W przypadku hotelarstwa o 9,9%, w handlu detalicznym o 11,4%, a w przemyśle mięsnym o 11,6%.

Przypomnijmy – ustawowa płaca minimalna obowiązuje w Niemczech od 2015 roku, a obecnie wynosi 8,84 euro na godzinę brutto.

Więcej na temat płacy minimalnej przeczytasz tutaj:

Płaca minimalna w Niemczech: Co się zmieni w 2018 roku

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 26 marca, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!