Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Pracodawcy nadal płacą za mało

A miało być tak pięknie...

Kelnerzy nie otrzymują płacy minimalnej, ponieważ przekraczają czas pracy zapisany w umowie. Kierowcy ciężarówek są wynagradzani tylko za jazdę, ale już za przerwy nie. Z kolei na budowach stawka minimalna jest omijana poprzez pozorne samozatrudnienie. Płaca minimalna miała być gwarancją lepszych zarobków i lepszego życia, jednak obowiązująca od nieco ponad trzech lat płaca minimalna pozostaje polem do popisu dla nieuczciwych pracodawców. Jak wynika z doniesień niemieckiej prasy tylko w 2017 roku niemieckie przedsiębiorstwa z tytułu kar za złamanie przepisów dotyczących płacy minimalnej zapłaciły 4,2 mln euro. W sumie prowadzono aż 2500 spraw związanych z łamaniem przepisów o płacy minimalnej.

Jak wynika z badania przedstawionego przez związany z Fundacją im. Hansa Böcklera Instytut Nauk Gospodarczych i Społecznych (WSI), najgorzej jest w firmach nieposiadających rady zakładowej oraz niezwiązanych zbiorowymi układami pracy. W takich firmach płacy minimalnej nie otrzymuje aż 18,6% pracowników.

Łamanie przepisów dotyczących płacy minimalnej jest zjawiskiem występującym w wszystkich branżach. Nadzwyczaj często dotyczy ono również małych firm oraz stosunków pracy w formie Minijob czyli drobnego etatu. W niektórych branżach odsetek obchodzących przepisy pracodawców sięgał nawet 38%. Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że możliwość kontroli pracodawców jest w tym przypadku mocno ograniczona, zwłaszcza jeśli forma zatrudnienia to Minijob.

Badanie instytutu pokazuje, że wynagrodzenie mniejsze niż wysokość ustawowej płacy minimalnej czyli Mindestlohn otrzymywało w 2016 roku 2,7 mln zatrudnionych w Niemczech, co w przeliczeniu daje blisko 10% pracowników, dla których obowiązuje ustawa.

Co ciekawe, mimo stosunkowo wysokiej liczby firm łamiących przepisy, autorzy badania uważają, że zarobki w dolnym sektorze płac znacząco wzrosły. W przypadku hotelarstwa o 9,9%, w handlu detalicznym o 11,4%, a w przemyśle mięsnym o 11,6%.

Przypomnijmy – ustawowa płaca minimalna obowiązuje w Niemczech od 2015 roku, a obecnie wynosi 8,84 euro na godzinę brutto.

Więcej na temat płacy minimalnej przeczytasz tutaj:

Płaca minimalna w Niemczech: Co się zmieni w 2018 roku

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 26 marca, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!