Niemcy rajem dla złodziei?

Dom jest miejscem, gdzie powinniśmy czuć się bezpiecznie. Okazuje się jednak, że liczba włamań w Niemczech stale rośnie.

Z aktualnej Policyjnej Statystyki Kryminalnej (PKS) wynika, że w całych Niemczech włamano się w 2015 roku do 152 123 mieszkań. W porównaniu z poprzednim rokiem wzrost jest nieznaczny i wynosi 1,8 procent, jednak kiedy przyjrzymy się informacjom z 2006 roku, zauważymy, że włamań było o 43,4 procent więcej.

Mogło by się wydawać, że celem złodziei są tylko bogate domostwa – nic bardziej mylnego. Zagrożony jest każdy dom, każde mieszkanie. Bronić można się na wiele sposobów. Bynajmniej nie chodzi o popadanie w paranoję, a o skuteczne zabezpieczenia.

Z kronik policyjnych wynika, że zaledwie co szóste włamanie zostaje wyjaśnione, co oznacza, że złodzieje czują się bezkarni. Głównym powodem jest brak podstawowych zabezpieczeń mieszkania – np. systemu alarmowego. Tylko ok. 3% gospodarstw domowych posiada zabezpieczenia elektroniczne. O dobrze przemyślanej kompleksowej ochronie nie ma co mówić.

Do włamań dochodzi nie tylko w czasie urlopowym, lecz dosłownie codziennie. Złodziejom nie przeszkadza również światło dzienne. Okazuje się nawet, że włamania w dzień są o wiele korzystniejsze dla przestępców, ponieważ ofiary w ogóle się ich nie spodziewają.

Włamywacze stają się coraz bardziej profesjonalni. Policja zaobserwowała działalność wschodnioeuropejskich grup przestępczych, w których funkcjonuje dobrze przemyślany podział obowiązków. Po fazie obserwacji, inna grupa dokonuje włamania.

Policja jest zdania, że do wielu przestępstw by nie doszło, gdyby właściciele budynku zadbali o jego ochronę. Warto zainwestować przynajmniej w drzwi antywłamaniowe, a w najlepszym wypadku również w okna. Niezbędny jest system alarmowy, który w razie problemów zapewni odpowiednią pomoc. Coraz popularniejszy staje się również monitoring lub bardziej zaawansowane systemy obejmujące urządzenia multimedialne.  

Źródło: Focus

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!