Niemcy: Uwaga na fałszywe banknoty euro

Niemiecki Bank Federalny poinformował, że w pierwszej połowie bieżącego roku wycofał z obiegu sporą ilość podrobionych banknotów. 

Na terenie Niemiec zwiększyła się liczba fałszywych pieniędzy znajdujących się w obiegu. Okazuje się bowiem, że aż 27.600 podrobionych banknotów zostało wycofanych z obiegu przez Niemiecki Bank Federalny w pierwszej połowie 2019 roku. Ich łączna wartość wynosiła 1,6 mln euro. W porównaniu do drugiej połowy 2018 roku oznacza to wzrost o 2,5%. W obiegu pojawia się większa ilość fałszywych banknotów ze względu na swoisty wyścig między fałszerzami a urzędami. Każdorazowo, gdy wypuszczane są przerobione i udoskonalone wersje poszczególnych banknotów, fałszerze szybko reagują i wprowadzają do obiegu wcześniej wyprodukowane banknoty. W ten sposób nieuczciwe osoby mogą je jeszcze wykorzystać, zanim zostaną wycofane. Ponieważ z końcem maja na rynku pojawiły się nowe wersje 100 i 200 euro, automatycznie zwiększyła się też liczba ich podróbek.

Najczęściej fałszowanym banknotem pozostaje jednak od lat 50 euro, zarówno w Niemczech (65%), jak i w całej Europie (54%). Dodatkowo na rynku pojawiły się także fałszywe monety. Urzędom udało się wycofać około 19.800 sztuk. To o 2,5 tys. monet więcej niż w drugiej połowie 2018 roku. Około 87% podróbek dotyczyło monety 2 euro.

Co ciekawe, liczba podrobionych banknotów w Europie spada. W pierwszej połowie 2019 roku policja, handel oraz banki wycofały z obiegu 251 tys. fałszywych pieniędzy. To o 16,6% mniej niż w tym samym okresie poprzedniego roku i o 4,2% mniej niż w drugiej połowie 2018 roku. Tym samym mniejsze są także starty finansowe, które spadły do 13,5 mln euro. W pierwszej połowie 2018 roku wyniosły bowiem 17,4 mln euro, a w drugiej 14 mln euro.

Zwykli konsumenci nie powinni się jednak szczególnie martwić, że płacą podróbkami. W Niemczech jedynie 7 banknotów na 100 tys. jest bowiem fałszywych. W Europie stosunek ten wynosi 15 do 100 tys.  Należy jednak zachować czujność, kto zostanie bowiem przyłapany na płatności podróbkami, straci fałszywe pieniądze i nie otrzyma w zamian prawdziwych.

Źródło: spiegel

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!