Wizyta u lekarza często wiąże się ze zwolnieniem z pracy lub szkoły. Do tego potrzebne jest jednak zaświadczenie lekarskie o niezdolności do pracy (niem. Arbeitsunfähigkeitsbescheinigung). Dokument musi otrzymać przełożony chorego, kasa chorych, a sam chory też musi mieć jedną kopię. Dotychczas chorzy pracownicy musieli wysyłać zwolnienie lekarskie pocztą do kasy chorych i szefa. Od teraz to gabinet lekarski wyśle dokumenty do Krankenkasse, a od lipca 2022 także pracodawca otrzyma automatycznie egzemplarz od lekarza.
Wprawdzie pacjent nie ma już obowiązku wysyłać dokumentu do kasy chorych, a za jakiś czas do pracodawcy, lecz istnieje kilka wyjątków. Na co trzeba uważać?
Pacjent powinien upewnić się przed opuszczeniem gabinetu lekarskiego, czy dokument na pewno zostanie wysłany do kasy chorych. Szczególnie w przypadku poważniejszych chorób, gdy w grę wchodzi zasiłek chorobowy (niem. Krankengeld).
Wiele gabinetów lekarskich dopiero przechodzi na nowy system, więc należy uzbroić się w cierpliwość.
Zmiany od 2022
Od 1 lipca 2022 zwolnienie lekarskie będzie całkowicie cyfrowe. Lekarz będzie automatycznie przesyłał dokument do kasy chorych i pracodawcy.
Jak już teraz korzystać z cyfrowego zwolnienia lekarskiego?
W niektórych wypadkach pacjenci mogą już teraz otrzymać cyfrowe zwolnienie lekarskie. Gabinety lekarskie mogą zeskanować dokument i wysłać go na maila, należy zapytać jednak o taką opcję. Wtedy pracownik musi jedynie przesłać wiadomość do pracodawcy.
Czy od 2022 nie będzie już papierowego zwolnienia lekarskiego?
Drukowane L4 od 1 lipca 2022 będzie istniało tylko z jednego powodu – do przechowywania w prywatnych dokumentach. W razie problemów technicznych będzie wtedy istniał pisemny dowód.
Źródło: focus