ADAC już po raz trzeci przeprowadził kontrolę miejsc obsługi podróżnych. W tym roku testerzy poddali ocenie 50 obiektów wzdłuż 15 najdłuższych autostrad Niemiec. Badanie odbyło się w czerwcu i w lipcu bieżącego roku. Każdy obiekt został skontrolowany dwa razy w odstępie przynajmniej 24 godzin i to poza sezonem wakacyjnym. Co najmniej co piąte niezagospodarowane miejsce obsługi podróżnych otrzymało w teście ADAC ocenę dopuszczającą, albo niedostateczną. Jedynie dwa poddane kontroli MOP-y otrzymały ocenę bardzo dobrą.
Najlepszymi miejscami obsługi spośród testowanych okazały się Engelmannsbäke przy autostradzie A1 w Dolnej Saksonii i Plater Berg przy autostradzie A14 w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Najgorsze noty otrzymały MOP-y położone w Hesji, mianowicie Stadtwald przy autostradzie A3 i Brühlgraben przy autostradzie A5. Według ADAC obu miejscom brakowało “wszystkiego, czego spodziewają się podróżujący podczas przerwy na autostradzie, czyli czystych sanitariatów i zadbanych oraz oświetlonych obszarów zewnętrznych”.
Stan sanitariatów jest krytyczny
Najważniejszym kryterium podczas oceny MOP-u był stan sanitariatów. 14 miejsc postojowych, czyli 28% testowanych obiektów, otrzymało ocenę dopuszczającą lub dostateczną i tym samym nie zdało testu. U zaledwie połowy miejsc obsługi podróżnych testerzy nie mieli obiekcji co do optycznej czystości. Oznaki niedostatecznej czystości zauważono u 81% obiektów. Według niemieckiego automobilklubu aż u 82% obiektów próbki higieniczne budziły wątpliwości.
Dwa miejsca odpoczynku otrzymały w kategorii sanitariatów zero punktów, ponieważ ubikacje były stale i bez informacji, nieczynne, a dodatkowo nie było żadnej alternatywy. Ta sytuacja jest szczególnie uciążliwa dla osób niepełnosprawnych fizycznie. Aż 80% ubikacji dla niepełnosprawnych posiadały ograniczenia w użytkowaniu. ADAC informował, że w niektórych przypadkach brakowało uchwytów podporowych, drzwi były zbyt wąskie lub nie było możliwości zadzwonienia na numer alarmowy.
Najgorzej w teście ADAC miejsca postojowe wypadły w kategorii osobistego poczucia bezpieczeństwa użytkowników – prawie jedna trzecia MOP-ów otrzymała ocenę dopuszczającą lub niedostateczną i tym samym nie zdała testu. 10 obiektów nie posiadało telefonu alarmowego. Ponad połowa parkingów dla samochodów osobowych i ciężarowych nie posiadały oświetlenia lub nie było ono dostateczne. Dużym plusem był jednak fakt, że wszystkie ubikacje były oświetlone nocą.
Brak zmian
Według ADAC w porównaniu z ostatnim testem przeprowadzonym 4 lata temu, nie ma praktycznie żadnych pozytywnych zmian. Niemiecki automobilklub tłumaczył, że spodziewał się znacznej poprawy warunków na miejscach postojowych, po przejęciu ich przez państwową spółkę “Die Autobahn”. W tym celu konieczne byłoby zapewnienie na wszystkich miejscach obsługi pasażera “wysokiego poziomu czystości, bezpieczeństwa i możliwości odpoczynku”.
Źródło: Spiegel