Niemcy wzięli pod lupę MOP-y przy autostradach. Oto co odkryli

autostrada Niemcy

Czyste toalety i zadbany obszar zewnętrzny - to opis idealnego miejsca obsługi podróżnych dla większości osób jadących autostradą. Jednak jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez ADAC rzeczywistość na tzw. MOP-ach jest zupełnie inna. Z wszystkich testowanych miejsc obsługi podróżnych jedynie dwa otrzymały ocenę bardzo dobrą.

ADAC już po raz trzeci przeprowadził kontrolę miejsc obsługi podróżnych. W tym roku testerzy poddali ocenie 50 obiektów wzdłuż 15 najdłuższych autostrad Niemiec. Badanie odbyło się w czerwcu i w lipcu bieżącego roku. Każdy obiekt został skontrolowany dwa razy w odstępie przynajmniej 24 godzin i to poza sezonem wakacyjnym. Co najmniej co piąte niezagospodarowane miejsce obsługi podróżnych otrzymało w teście ADAC ocenę dopuszczającą, albo niedostateczną. Jedynie dwa poddane kontroli MOP-y otrzymały ocenę bardzo dobrą.

Najlepszymi miejscami obsługi spośród testowanych okazały się Engelmannsbäke przy autostradzie A1 w Dolnej Saksonii i Plater Berg przy autostradzie A14 w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Najgorsze noty otrzymały MOP-y położone w Hesji, mianowicie Stadtwald przy autostradzie A3 i  Brühlgraben przy autostradzie A5. Według ADAC obu miejscom brakowało “wszystkiego, czego spodziewają się podróżujący podczas przerwy na autostradzie, czyli czystych sanitariatów i zadbanych oraz oświetlonych obszarów zewnętrznych”.

Stan sanitariatów jest krytyczny

Najważniejszym kryterium podczas oceny MOP-u był stan sanitariatów. 14 miejsc postojowych, czyli 28% testowanych obiektów, otrzymało ocenę dopuszczającą lub dostateczną i tym samym nie zdało testu. U zaledwie połowy miejsc obsługi podróżnych testerzy nie mieli obiekcji co do optycznej czystości. Oznaki niedostatecznej czystości zauważono u 81% obiektów. Według niemieckiego automobilklubu aż u 82% obiektów próbki higieniczne budziły wątpliwości.

Dwa miejsca odpoczynku otrzymały w kategorii sanitariatów zero punktów, ponieważ ubikacje były stale i bez informacji, nieczynne, a dodatkowo nie było żadnej alternatywy. Ta sytuacja jest szczególnie uciążliwa dla osób niepełnosprawnych fizycznie. Aż 80% ubikacji dla niepełnosprawnych posiadały ograniczenia w użytkowaniu. ADAC informował, że w niektórych przypadkach brakowało uchwytów podporowych, drzwi były zbyt wąskie lub nie było możliwości zadzwonienia na numer alarmowy.

Najgorzej w teście ADAC miejsca postojowe wypadły w kategorii osobistego poczucia bezpieczeństwa użytkowników – prawie jedna trzecia MOP-ów otrzymała ocenę dopuszczającą lub niedostateczną i tym samym nie zdała testu. 10 obiektów nie posiadało telefonu alarmowego. Ponad połowa parkingów dla samochodów osobowych i ciężarowych nie posiadały oświetlenia lub nie było ono dostateczne. Dużym plusem był jednak fakt, że wszystkie ubikacje były oświetlone nocą.

Brak zmian

Według ADAC w porównaniu z ostatnim testem przeprowadzonym 4 lata temu, nie ma praktycznie żadnych pozytywnych zmian. Niemiecki automobilklub tłumaczył, że spodziewał się znacznej poprawy warunków na miejscach postojowych, po przejęciu ich przez państwową spółkę “Die Autobahn”. W tym celu konieczne byłoby zapewnienie na wszystkich miejscach obsługi pasażera “wysokiego poziomu czystości, bezpieczeństwa i możliwości odpoczynku”.

Źródło: Spiegel

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!