Niemcy: Zmiany, które weszły w życie w sierpniu

Wraz z rozpoczęciem kolejnego miesiąca w życie weszły kolejne zmiany w prawie. Te dotyczą różnych tematów i dziedzin życia.

Z pierwszej zmiany cieszyć się mogą rodzice mieszkający w Berlinie. W stolicy Niemiec od 1 sierpnia rodzice nie muszą płacić już opłat za pobyt dzieci w żłobkach. Także za oddanie pociechy pod opiekę opiekunki zajmującej się wychowankami we własnym domu, rodzice nie zapłacą już nic. Z opłat zrezygnowały prócz Berlina, także Hesja oraz Dolna Saksonia. Jednak tam zmiana dotyczy jedynie dzieci powyżej trzech lat. W Dolnej Saksonii darmowy czas opieki wynosi 8 godzin, w Hesji zaś 6. Po przekroczeniu tego okresu placówki mają prawo naliczyć dodatkowe opłaty. Opłaty nie dotyczą już też dzieci uczęszczających w Brandenburgii do ostatniej klasy przedszkola.

Kolejną zmianą jest nowe prawo o sprzętach elektronicznych i elektrycznych. Od teraz nawet szafy z zamontowaną lampką oraz świecące buty będą zaliczane do urządzeń elektrycznych. Na takich produktach będzie znajdował się znaczek, na którym znajdzie się przekreślony kubeł na śmieci. Zmiana ta wejdzie w życie 15.08, a sprzęty będą w przyszłości dzielone na sześć kategorii: wymienniki ciepła, ekrany, monitory i sprzęty, których powierzchnia ekranu ma więcej niż 100 cm2, lampy, urządzenia wielkogabarytowe, urządzenia małogabarytowe, małe sprzęty komunikacyjne i IT. Celem nowej ustawy ma być lepszy recykling śmieci.

Zmiany dotyczą także niemieckich kolei. Od początku sierpnia klienci Deutsche Bahn mogą korzystać z oferty Super-Sparpreis. Podróżujący pojadą już od 19,90 euro w drugiej klasie lub 29,90 euro w pierwszej klasie. Bilety te są związane z danym połączeniem i nie da się ich przerezerwować lub anulować. Osoby posiadające karty Bahn-Card pojadą tymi pociągami o 25% taniej. Bilety Flexpreis i Sparpreis zawierają od początku miesiąca bilet miejski, który umożliwia klientom DB korzystanie z lokalnych środków publicznych, by dotrzeć do celu podróży. Dotychczas oferta ta dotyczyła jedynie osób posiadających kartę Bahn-Card. Także kara za rezygnację z rezerwacji jest mniejsza i wynosi 10 euro.

Ze zmian prawdopodobnie nie cieszą się przyszli maklerzy i administratorzy nieruchomości. Według ustawy o prowadzeniu działalności gospodarczej od sierpnia każdy pracujący w zawodzie będzie obarczony obowiązkiem posiadania zezwolenia. Przy składaniu wniosku o zezwolenie na pracę jako administrator nieruchomości trzeba będzie przedstawić też obowiązkowe ubezpieczenie zawodowe od odpowiedzialności cywilnej. Kto pracował w zawodzie już przed 1 sierpnia, ma czas do 1 marca na złożenie wniosku o zgodę. Do tego od początku miesiąca wszyscy w branży są prawnie zobowiązani do ciągłego dokształcania się. W ciągu trzech lat należy odbyć minimum 20 godzin działań w zakresie ustawicznego kształcenia.

Ostatnią zmianą, którą wprowadzono w sierpniu jest oznakowanie mięsa w sieci sklepów Aldi. Klienci mogą więc sprawdzić, jak hodowano zwierzęta, których mięso kupują.

Źródło: bild.de

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!