Obywatel Niemiec zarabia średnio 13% więcej na godzinę niż obcokrajowiec. Tak wynika z najnowszego badania niemieckiego instytutu RWI-Leibniz-Institut für Wirtschaftsforschung. Co ciekawe, różnica w pensji niemieckich i zagranicznych pracowników w ostatnich 30 latach się podwoiła.
Skąd takie różnice w zarobkach?
Powodów może być wiele, jak np. bariera językowa, różnice w kwalifikacjach czy dyskryminacja. Zdaniem badacza RWI, Eduarda Stroma różnica wynika również ze piastowanych stanowisk pracy. Tendencyjnie więcej obcokrajowców wykonuje bowiem prace, które nie wymagają wysokich kwalifikacji, jak praca w logistyce czy na budowie. Te są często gorzej opłacane i przybierają formę pracy tymczasowej.
Do tego wiele zawodów wymaga świetnych umiejętności komunikacyjnych. A rozmowa w języku ojczystym jest o wiele łatwiejsza niż rozmowy w dobrze opanowanym, lecz języku obcym. Rodowici użytkownicy języka są więc uprzywilejowani.
Migranci często rozpoczynają swoją karierę zawodową w Niemczech w całkowicie innych branżach niż obywatele Niemiec. Brakuje im bowiem znajomości rynku pracy. Dopiero z czasem przechodzą do branż, które mogą im zapewnić lepszą pensję.
Okazuje się jednak, że im dłużej ktoś mieszka w Niemczech, tym szybciej różnica w wynagrodzeniu się zmniejsza.
Źródło: sueddeutsche