W niemieckim przemyśle cukierniczym wszystkie znaki wskazują na strajk. związek zawodowy branży spożywczej, napojów i restauracji Gewerkschaft Nahrung-Genuss-Gaststätten (NGG) ogłosił w poniedziałek wieczorem czasowe zawieszenie negocjacji w zakresie układów zbiorowych i wezwał pracowników do strajków ostrzegawczych w czerwcu. Federalne Stowarzyszenie Niemieckiego Przemysłu Cukierniczego (Bundesverband der Deutschen Süßwarenindustrie – BDSI) potępiło zapowiedź strajku jako „nieproporcjonalną i bezpodstawną”.
Strona pracodawców ponownie przedstawiła „całkowicie nieadekwatną ofertę” w drugiej rundzie negocjacji układów zbiorowych, wyjaśnił związek NGG. „Pracodawcy oferują wzrost płac o 3,8% w 2023 roku i 2,9% w 2024 roku” – powiedział wiceprzewodniczący NGG Freddy Adjan. „Nie spełniają oczekiwań pracowników ani pod względem ilości, ani okresu trwania podwyżek”.
BDSI odpowiedziało natomiast, że zaoferowało silne podwyżki płac w dwóch etapach oraz premię kompensacyjną w wysokości 1500 euro na okres 24 miesięcy. Jednorazowe płatności oraz 125 euro więcej miesięcznie w 2023 r. i kolejne 100 euro miesięcznie w nadchodzącym roku odpowiadałyby 6,66% wyższemu wynagrodzeniu pracownika wykwalifikowanego w Nadrenii Północnej-Westfalii, a nawet 9,53% w grupach o niższych zarobkach.
Niepewna sytuacja pracowników
NGG żąda 500 euro więcej miesięcznie dla niższych grup taryfowych i 400 euro dla pozostałych grup taryfowych. Praktykanci powinni otrzymać 200 euro więcej i dodatek na dojazd do pracy w wysokości 50 euro miesięcznie. Związek zawodowy odrzucił jednorazowe płatności. Według własnych oświadczeń negocjuje nowe warunki dla 60 000 pracowników.
„Rozpoczniemy teraz falę strajków, jakiej ta branża nigdy wcześniej nie widziała” – powiedział Adjan. Sytuacja wielu pracowników od dawna jest niepewna w związku z ekstremalnymi podwyżkami cen. „Oczekują prawdziwej ulgi i znacznie większych pieniędzy, a nie błahostek”.
Związek odnosi się do zasług branży w kryzysie związanym z koronawirusem. Ponadto firmy cukiernicze niedawno wdrożyły podwyżki cen, wskakując w nurt rekordowej inflacji. Pracownicy są tego świadomi.
Źródło: t-online