Badanie

Niemieckie firmy przenoszą produkcję na wschód. Najchętniej do Polski

niemieckie firmy, firmy, niemieckie firmy przenoszą się do polski, niemieckie firmy w polsce, niemcy, aktualności niemcy
Zdjęcie: freepik
Według przeprowadzonego badania, wiele niemieckich firm planuje w ciągu najbliższych kilku lat outsourcing procesów produkcyjnych za granicę. Polska, Rumunia i Ukraina są najpopularniejszymi kierunkami.

Wiele niemieckich firm planuje przenieść część swojej produkcji do Europy Środkowo-Wschodniej. Tak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę audytorską KPMG i Komisję ds. Stosunków Gospodarczych z Europą Wschodnią (OA – Ost-Ausschuss der Deutschen Wirtschaft). 

W badaniu wzięły udział 133 niemieckich firmy, które już tam działają. Według badania, 22 procent ankietowanych firm planuje przenieść procesy produkcyjne do regionu. 42 procent z nich planuje inwestycje w ciągu najbliższego roku, a 56 procent w ciągu najbliższych pięciu lat.

Polska najpopularniejszym kierunkiem wśród niemieckich firm

51 procent firm zadeklarowało, że zainwestuje w Polsce, największej gospodarce regionu. Kolejne miejsca zajęły Rumunia z 43 procentami i Ukraina z 41 procentami.

„Dobrze znane słabości lokalizacyjne skłaniają niemieckie firmy do przenoszenia produkcji za granicę”, powiedział Andreas Glunz z KPMG. W Europie Środkowo-Wschodnie niemiecka gospodarka dokonała już ogromnych inwestycji, zna się na rzeczy, a jednocześnie pozostaje blisko Niemiec.

Wykwalifikowani specjaliści i niskie koszty pracy

Ogólnie rzecz biorąc, ankietowane firmy oceniły swoją obecną sytuację biznesową w regionie jako pozytywną, w przeciwieństwie do małych firm w Niemczech. 45 procent z nich uważa ją za dobrą lub bardzo dobrą. Cztery na pięć niemieckich firm spodziewa się, że za pięć lat sytuacja będzie jeszcze lepsza.

Najważniejszymi czynnikami wpływającymi na decyzje inwestycyjne są popyt krajowy (40 proc.), dostępność wykwalifikowanych specjalistów (37 proc.) oraz stosunkowo niskie koszty pracy (33 proc.). Jako zagrożenia firmy wymieniły ryzyko polityczne i brak bezpieczeństwa (67 proc.), korupcję (38 proc.) i przeszkody biurokratyczne (31 proc.).

Źródło: zeit

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!