Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

SBN ogłasza konkurs

Nowe banknoty w Szwajcarii. Mieszkańcy mogą je zaprojektować

CHF, gfrank szwajcarski, banknoty, ręka, banknoty w ręce, pieniądze
Foto: Freepik
Szwajcarski Bank Narodowy opracowuje nową serię banknotów. W zeszłym tygodniu podczas konferencji prasowej SNB ujawniło szczegóły dotyczące serii nowych banknotów.

Szwajcarskie banknoty – nowa seria w przygotowaniu

Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) wprowadza nowe banknoty co 15-20 lat. Obecne weszły do obiegu w latach 2016-2019. Teraz SNB rozpoczyna prace nad nową serią banknotów. Na ten moment SNB nie zdecydowało jeszcze, jak będą wyglądać, ale mają one przedstawiać szwajcarską przyrodę. 

Szwajcarski Bank Narodowy organizuje w związku z tym konkurs na projekt, w którym opinia publiczna również może się wypowiedzieć. Wyniki zostaną ogłoszone za dwa lata. Szczegóły podali podczas konferencji prasowej dyrektor SBN Martin Schlegel i jego zastępca, Sébastien Kraenzlin.

Szwajcarskie góry

Motywem przewodnim nowej serii banknotów jest Szwajcaria i jej topografia, która rozciąga się od gór Jura po Płaskowyż Centralny i Alpy. 

Banknoty mają być inspirowane sześcioma wysokościami geograficznymi Szwajcarii. Niziny mają być przeznaczone dla banknotu o nominale 10 franków, Płaskowyż Centralny dla banknotu o nominale 20 franków. Jura dla banknotu o nominale 50 franków, podnóża Alp dla banknotu o nominale 100 franków, natomiast góry dla banknotu o nominale 200 franków i wysokie góry dla banknotu o nominale 1000 franków. 

Kolory banknotów pozostają takie same jak w przypadku obecnej serii. Powinno to ułatwić rozpoznawanie banknotów w życiu codziennym.

Konkurs na projekt

Aby zaangażować społeczeństwo w proces tworzenia nowych pieniędzy, zastępca dyrektora SNB, Sébastien Kraenzlin,  ogłosił podczas konferencji konkurs na projekt szwajcarskich banknotów. Kraenzlin mówi: „Spośród zgłoszeń do konkursu wybierzemy dwunastu uczestników. Weźmiemy pod uwagę wykształcenie projektantów, a także kreatywność i jakość ich wcześniejszych prac. Wybrani uczestnicy będą mogli pracować nad projektami banknotów od lutego do lipca 2025 roku. Następnie nastąpi ich ocena. Zwycięzca konkursu otrzyma zlecenie dalszego rozwoju projektów banknotów”.

„Nasze banknoty poruszają ludzi w Szwajcarii i wielu z nich jest dumnych z naszych pięknych banknotów. Dlatego zdecydowaliśmy się zaangażować społeczeństwo w projektowanie nowych banknotów. SNB pozna opinię publiczną na temat projektów banknotów za pomocą ankiety internetowej i uwzględni ją w ocenie” kontynuował Kraenzlin. Informacje na temat ankiety online pojawią się wkrótce. Zastępca prezesa SBN zapowiedział, że prezentacja projektów banknotów nastąpi jesienią 2025 roku. Wyniki konkursu pojawią się natomiast w 2026 roku.

Szwajcarzy cenią sobie gotówkę

Prezes SBN, Martin Schlegel powiedział podczas konferencji: „Ludność Szwajcarii bardzo ceni sobie gotówkę. Co trzecia płatność w Szwajcarii odbywa się z jej udziałem”. Do zalet tej formy płatności prezydent zalicza fakt, że nie wymaga ona energii elektrycznej i dlatego jest bezpieczna w przypadku awarii zasilania, a także zapewnia lepszy przegląd finansów.

„Minie jeszcze trochę czasu, zanim będziemy mieli w rękach nowe banknoty. Ale już dziś możemy się ich spodziewać. SNB jest przekonany, że gotówka zachowa swoją ważną rolę jako środek płatniczy i środek przechowywania wartości w przyszłości. Dlatego dalszy rozwój i przeprojektowanie banknotów pod względem bezpieczeństwa jest kluczową kwestią i, w oparciu o mandat SNB do zagwarantowania podaży gotówki, kwestią oczywistą”, dodaje. 

Źródło: 20min

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!