Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Posypią się kary?

Nowe przepisy celne. Na lotnisku w Zurychu będą wzmożone kontrole?

lotniksu, airport, flughafen, podróżujący, turyści, ludzie na lotnisku, policja, funkcjonariusze
Foto: Pixabay
Nowy limit wartości towarów zwolnionych z opodatkowania (tzw. Wertfreigrenze), dotyczy nie tylko turystów zakupowych. Każdy podróżujący, nawet turysta lecący na wakacje, musi również zachować ostrożność.

Nowe przepisy celne – zmienia się tzw. Wertfreigrenze

Nowe przepisy dotyczą nie tylko turystów zakupowych zaopatrujących się w Niemczech. Od 2025 roku zakupy o wartości powyżej 150 CHF zrobione za granicą będą musiały być oclone i opodatkowane szwajcarskim podatkiem VAT. Każdy, kto zignoruje ten przepis, również na lotnisku w Zurychu, będzie musiał liczyć się z potencjalną grzywną.

Od nowego roku będzie inaczej. Turyści robiący zakupy za granicą będą musieli sięgnąć głębiej do kieszeni. Rząd federalny zmniejszył bowiem o połowę tak zwany limit wartości towarów wolnych od podatku z 300 CHF do 150 CHF. Każdy, kto wyda więcej pieniędzy na zakupy za granicą, będzie musiał zapłacić szwajcarski podatek VAT od swoich zakupów.

Rząd federalny chce w ten sposób wzmocnić lokalną gospodarkę. Pieniądze płynące do Niemiec są cierniem w oku szwajcarskiego handlu detalicznego. Według badań w 2022 roku mieszkańcy Szwajcarii wydali za granicą aż 8,5 miliarda franków.

Więcej kontroli na zuryskim lotnisku?

Ale uwaga: Nowe przepisy będą miały wpływ nie tylko na turystów zakupowych, którzy podróżują do Konstancji, Weil am Rhein lub Saint-Louis we Francji po żywność, ubrania itp. Wpłynie również na wszystkich podróżnych przylatujących do Szwajcarii z zagranicy.

Osoby podróżujące służbowo i wakacyjnie również są objęte nowymi limitami. Jeśli ktoś chce przywieźć do domu pamiątki i parę butów z wakacji nad Morzem Śródziemnym lub zrobić zakupy w centrum handlowym podczas pobytu w USA, szybko wyda ponad 150 franków. Powracający podróżni muszą także zadeklarować swoje zakupy na lotnisku w Zurychu. 

Teraz z reguły przy odprawie celnej panują pustki, a powracający z wakacji przechodzą obok niej tłumnie. Nie ma oficjalnych badań, ale według kilku ankiet trzy na cztery osoby są skłonne przemycać towary przez odprawę celną.

Tylko od czasu do czasu funkcjonariusze wybierają podróżnych do losowych kontroli. Każdy, kto kupił za dużo, a nie zapłacił podatku, musi zapłacić grzywnę. Jednak wraz ze zmniejszeniem o połowę limitu kwoty wolnej od podatku, liczba kar może teraz znacznie wzrosnąć. 

Nie będzie polowania na turystów

Federalny Urząd Celny i Bezpieczeństwa Granic (BAZG) również zdaje sobie z tego sprawę. Nie chce jednak polować na powracających z wakacji. „Kontrole będą przeprowadzane tak jak poprzednio, przy użyciu dostępnych zasobów i nie ma planów zintensyfikowania kontroli” – zapewniła rzeczniczka.

Wysokość grzywny zależy od różnych czynników, jednak BAZG nie podaje żadnych dokładnych szczegółów. Tylko tyle: „Jeśli podczas kontroli funkcjonariusz wykryje towary przekraczające wartość limitu wolnego od podatku, które nie zostały prawidłowo zadeklarowane – tj. towary przemycane – może to prowadzić do nałożenia grzywny oprócz późniejszego pobrania cła, tak jak miało to miejsce wcześniej”.

Źródło: Blick

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!