Nowy zbiorowy układ pracy (niem. Kollektivvertrag) wejdzie w życie w październiku. Wraz z nim wprowadzone zostanie początkowe wynagrodzenie dla specjalistki w wysokości 1610 euro brutto. Ponadto w przyszłości uwzględniane będą okresy wcześniejszej pracy, trwające do pięciu lat. Ponadto zatrudnieni mający więcej niż jedno wykształcenie i pracujący w swoim zawodzie otrzymają 40 euro brutto więcej do wynagrodzenia. Natomiast godziny pracy mogą być elastycznie ustalane. Nie ma dodatków za pracę w godzinach od 7 do 20. Nowy zbiorowy układ pracy odgrywa ważną rolę dla zakładów zlokalizowanych w centrach handlowych oraz odzwierciedla zmieniające się oczekiwania klientów, oraz wymagania wynajmujących. Kto zatem musi pracować w niedzielę, otrzyma dodatek w wysokości 25%. Ponadto umowę można rozwiązać do każdego 15. dnia miesiąca oraz na koniec miesiąca.
Dla uczniów również zostaną wprowadzone zmiany. Od stycznia 2022 r. na pierwszym roku uczniowie będą otrzymywać 600 euro brutto, na drugim 700 euro, na trzecim 900 euro, a na czwartym 1000 euro.
Dla branży kosmetycznej jest to pierwsza ogólnokrajowa umowa zbiorowa. Wcześniej w niektórych landach tylko zalecano, aby wypłacać pracownikom pensje w taki posób jak przewiduje to umowa zbiorowa dla fryzjerów. Jednak w końcu branża kosmetyczna doczekała się własnych ustaleń. Nowy zbiorowy układ pracy obowiązywać będzie do 31 maja 2023 r. Od czerwca 2023 r. przedstawiciele pracowników i pracodawców uzgodnili corocznie podwyższać wynagrodzenia.
W branży zatrudnionych jest około 4 500 osób i uczniów w 2 210 przedsiębiorstwach w zakresie pedicure, masażu, kosmetyki, makijażu, pigmentacji, tatuażu, piercingu oraz salonach paznokci.
Ciekawostką jest fakt, że najnowszy zbiorowy układ pracy dotyczy nie tylko branży kosmetycznej, ale również pracowników drogerii dm.
Źródło: krone