“Biorąc pod uwagę prognozę inflacji na 2023 rok wynoszącą +2,2%, płace realne w sektorze GAV prawdopodobnie wzrosną nieznacznie, bo o 0,3%”, jak ogłosił w poniedziałek BFS. Efektywne dostosowania wynagrodzeń dotknęły nieco ponad 655.000 osób. Uwzględniono przy tym układy zbiorowe pracy, którymi objętych jest co najmniej 1500 osób.
W przeciwieństwie do ostatnich dwóch lat, według BFS, średni wzrost wynagrodzeń GAV w 2023 roku rozkładał się głównie na podwyżki zbiorowe (+2,1%), a jedynie 0,4% na podwyżki indywidualne. Oznacza to, że 86% wynagrodzeń przeznaczonych na podwyżki zostało równo rozdzielonych pomiędzy objęte nimi osoby. Łączne wzrosty były większe zarówno w sektorze drugim, jak i trzecim.
Wzrosła także płaca minimalna
Jej wzrost wyniósł 1,9% w przemyśle i 1,8% w sektorze usług. Z badania wynika, że największe korekty wynagrodzeń w zakresie płacy minimalnej miały miejsce w przypadku pracowników usług finansowych i ubezpieczeniowych (+3,7%), pracowników handlowych i sprzedawców (+2,9%) oraz pracowników sektora produkcyjnego (2,6%).
Poniżej średniej dynamika wynagrodzeń wypadła m.in. w służbie zdrowia i służbach społecznych (+1,3%) oraz w budownictwie (+1%).
Źródło: watson