Płaca minimalna w Polsce i w Europie (2018)

 

Jak wypadają Polska i Niemcy na tle innych krajów europejskich? Sprawdziliśmy!

Federalny Urząd Statystyczny zaprezentował najnowsze dane dotyczące płacy minimalnej w krajach Unii. Niekwestionowanym liderem pozostaje Luksemburg, gdzie osoby pracujące na pełnym etacie zarabiały w 2018 roku co najmniej 1999 euro miesięcznie brutto.W pierwszej trójce znalazła się jeszcze Irlandia oraz Holandia. Ustawowa płaca minimalna w Niemczech w wysokości 8,84 euro na godzinę, daje w przeliczeniu 1.498 euro miesięcznie – jest to szósty wynik pośród krajów UE. Warto jednak wspomnieć, że począwszy od 2019 roku płaca minimalna w RFN wzrośnie do 9,19 euro na godzinę brutto. W 2020 roku stawka będzie już wynosić 9,35 euro.

Jak na tle innych krajów wypada Polska? Ustawowe minimum w postaci 480 euro miesięcznie na pewno chluby nie przynosi, jednak nie jest najniższe w UE. Tytuł “czerwonej latarni” przypadł Bułgarii, gdzie pracownicy muszą otrzymywać co najmniej 261 euro miesięcznie brutto.

Warto wspomnieć, że w 2018 roku płaca minimalna obowiązywała w 22 z 28 państw Unii Europejskiej.

Źródło: Statistisches Bundesamt

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!