Płace minimalne w Europie są coraz wyższe!

Jak wypadają Niemcy, jak wypada Polska na tle innych europejskich krajów?

Wraz z 1 stycznia 2017 21 z 22 krajów członkowskich UE podniosło minimalne wynagrodzenie. Tylko w Grecji minimum płacowe w związku z sytuacją finansową kraju pozostało niezmienione – wynika z badania przeprowadzonego przez Fundację Hansa Böcklera.

Nominalny wzrost płacy minimalnej był najwyższym od 2007 roku. W związku z niską stopą inflacji wynagrodzenia realne w większości państw również znacznie wzrosły. Porównując płace do średniego wynagrodzenia, płace minimalne w wielu państwach są nadal niepokojąco niskie – uważa Fundacja.

Przykładowo niemiecka płaca minimalna, czyli tzw. Mindestlohn w wysokości 8,84 euro na godzinę brutto leży poniżej dolnej granicy zarobków w wielu zachodnioeuropejskich krajach. W Francji godzinowe minimum wynosi 9,86 euro, w Holandii 9,52 a w Belgi 9,28 euro. Więcej niż w Niemczech zarabia się jeszcze w Irlandii oraz w Luksemburgu, który z minimalną stawką godzinową w wysokości 11,27 po raz kolejny zdystansował konkurencję.

Dla porównania, Polska znalazła się w grupie krajów, gdzie godzinowa płaca minimalna w przeliczeniu na europejską walutę nie przekracza 3 euro. Znacznie gorzej od Polski wypada jednak Bułgaria czy Rumunia, gdzie stawki nie przekraczają nawet 2 euro!

Źródło: Spiegel / WSI-Mindestlohnbericht 2017

 

 
 
Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!