Wraz z 1 stycznia 2017 21 z 22 krajów członkowskich UE podniosło minimalne wynagrodzenie. Tylko w Grecji minimum płacowe w związku z sytuacją finansową kraju pozostało niezmienione – wynika z badania przeprowadzonego przez Fundację Hansa Böcklera.
Nominalny wzrost płacy minimalnej był najwyższym od 2007 roku. W związku z niską stopą inflacji wynagrodzenia realne w większości państw również znacznie wzrosły. Porównując płace do średniego wynagrodzenia, płace minimalne w wielu państwach są nadal niepokojąco niskie – uważa Fundacja.
Przykładowo niemiecka płaca minimalna, czyli tzw. Mindestlohn w wysokości 8,84 euro na godzinę brutto leży poniżej dolnej granicy zarobków w wielu zachodnioeuropejskich krajach. W Francji godzinowe minimum wynosi 9,86 euro, w Holandii 9,52 a w Belgi 9,28 euro. Więcej niż w Niemczech zarabia się jeszcze w Irlandii oraz w Luksemburgu, który z minimalną stawką godzinową w wysokości 11,27 po raz kolejny zdystansował konkurencję.
Dla porównania, Polska znalazła się w grupie krajów, gdzie godzinowa płaca minimalna w przeliczeniu na europejską walutę nie przekracza 3 euro. Znacznie gorzej od Polski wypada jednak Bułgaria czy Rumunia, gdzie stawki nie przekraczają nawet 2 euro!
Źródło: Spiegel / WSI-Mindestlohnbericht 2017