Podatki a zarobki w Niemczech

Prawie 50% średnich zarobków w RFN jest przeznaczanych na podatki i składki socjalne. Gorzej pod tym względem jest tylko w Belgii.

Pod względem wysokości podatków i składek socjalnych Niemcy zaliczają się do absolutnej czołówki. Tylko w jednym z krajów należących do OECD obciążenie pracownika jest wyższe – w Belgii. Zgodnie z najnowszym raportem Taxing Wages zaprezentowanym właśnie przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) obciążenie podatkowe pracownika o średnim dochodzie w Niemczech wyniosło w 2016 roku 49,4%. W porównaniu do statystyk za rok 2015, obciążenie pracowników w RFN co prawda się nie zmieniło jednak w tym samym czasie Austria znacznie je zmniejszyła, przez co Niemcy awansowały na drugą pozycję w tym rankingu ustępując miejsca jedynie Belgii. Przypomnijmy, na obciążenie podatkowe osoby pracującej w Niemczech składa się podatek dochodowy (15,9% wynagrodzenia brutto) oraz składki na ubezpieczenie społeczne odprowadzane przez pracownika (17,3%). Do tego należy również doliczyć składki odprowadzane przez pracodawcę (16,2%).

Jest jednak druga strona medalu. Ranking nie odzwierciedla bowiem tego, co otrzymują pracobiorcy w zamian za poniesione koszty. W Niemczech mamy bowiem do czynienia z rozbudowanym systemem socjalnym. Podobnie jak w innych krajach należących do OECD Niemcy promują politykę pro rodzinną przy pomocy przeróżnych ulg podatkowych. Na koniec miesiąca w portfelu bezdzietnego singla zostaje więc 60,3% jego wynagrodzenia brutto. W przypadku rodziny z dwójką dzieci i jednym pracującym rodzicem jest to jednak już 87,7%. Dla porównania – w Polsce ta sama rodzina otrzymałaby 74% swojego wynagrodzenia brutto.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!