Polacy oszukiwani na wynagrodzeniach w Austrii

Prawie połowa skontrolowanych robotników sezonowych w Austrii otrzymuje zbyt małe wynagrodzenie. 

Podczas kontroli na budowie w Graz okazało się, że czterech pracowników z Polski zarabia jedynie 2,33 euro na godzinę. Według austriackiego zbiorowego układu pracy dla branży budowlanej powinni oni jednak otrzymać conajmniej 12,88 euro. Niedopłata wynosi więc ponad 80%. Podobna sytuacja miała miejsce na innej budowie w Wiedniu, gdzie pięciu pracowników słoweńskiej firmy budowlanej także otrzymywało zbyt niskie wynagrodzenie. Czterech z nich zarabiało 27,5% mniej, niż powinni, a jeden nawet o 40% mniej. Takie zarobki są w kraju obecne mimo wytycznej Wspólnoty Europejskiej o „tym samym wynagrodzeniu za tą samą pracę w tym samym miejscu”. Okazuje się, że na austriackich budowach aż roi się od taniej siły roboczej zza granicy. Z 7.628 skontrolowanych w bieżącym roku osób, aż 3.021 z nich otrzymywało zbyt małe wynagrodzenie.

W okresie od stycznia do sierpnia 2018 roku sprawdzono w Austrii w sumie 1.403 zagranicznych firm podwykonawczych, z czego na 681 z nich złożono doniesienie ze względu na podejrzenie niedopłat. Najwięcej takich sytuacji dotyczyły pracowników ze Słowenii, Węgier i Słowacji. 

Mimo, że zagraniczne przedsiębiorstwa stosujące dumping płacowy są zgłaszane w odpowiednich urzędach, nawet nakładanie kar nie przynosi skutu. „Nakazy karne nie mogą zostać wykonane, ponieważ ich przeforsowanie kończy się na austriackiej granicy. Firmy z południowej Europy nic sobie z tego nie robią” twierdzą związkowcy. Związki zawodowe żądają więc, by kary nakładano w krajach pochodzenia firm. Jeśli któryś z krajów członkowskich Unii Europejskiej nie będzie zaś chciał zgodzić się na zmianę, zostanie czasowo wykluczony z austriackiego rynku pracy.

Przedsiębiorstwa w krajach członkowskich Unii Europejskiej mogą wysyłać swoich pracowników do pracy za granicę. Składki na ubezpieczenie społeczne muszą być opłacane w swoim kraju, wynagrodzenie powinno zaś odpowiadać umowie zbiorowej danego państwa, w którym się aktualnie pracuje. Takie osoby mogą pracować za granicą maksymalnie 24 miesiące, a pracodawca nie może wymienić ich po zakończeniu tego okresu na kolejnych pracowników. Od 2020 roku czas ten zostanie skrócony do 18 miesięcy.

Źródło: kurier.at

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!