Polscy i niemieccy policjanci nadal wspólnie będą patrolować przygraniczne miasta

branża piwowarska w Niemczech

Już od blisko trzech lat ulice w Guben oraz w Gubinie patrolują polsko-niemieckie patrole. Dotychczas współpraca opierała się na projekcie europejskim, lecz ten się kończy. Co innego sąsiedzka współpraca.

Pomysł? Prosty. Patrole złożone po części z niemieckich policjantów, a po części z polskich, mogą sprawnie działać i interweniować po obu stronach granicy. To jednak wierzchołek góry lodowej złożonej z wielu wyzwań. Do nich zaliczały się nauka języka oraz komunikacja między funkcjonariuszami, o czym mówi Holger Welkisch, na łamach rbb24.de

Policjant biorący udział w projekcie zwrócił uwagę na niebezpieczne sytuacje, które wymagają szybkich reakcji, a co za tym idzie jasnych poleceń. Stąd łącznie 24 tygodnie nauki języka, a dodatkowo specjalne międzykulturowe warsztaty uzupełnione o kursy z przepisów prawa obowiązujących po jednej i drugiej stronie granicy.

Od stycznia 2020 roku funkcjonariusze wspólnie przemierzali przygraniczne. Jak donosi rbb24.de czasem ich praca ograniczała się do udzielania informacji np. o obowiązujących pandemicznych restrykcjach, czy w cenach paliwa po drugiej stronie granicy. Współpraca przyniosła jednak też owoce na gruncie prawa. Polsko-niemiecki patrol złapał złodzieja próbującego uciec do Polski. W normalnych warunkach zatrzymanie byłoby niemożliwe, gdyż niemiecki radiowóz musiałby się zatrzymać na moście granicznym. 

Współpracę cenią sobie również mieszkańcy. „Z początkowego sceptycyzmu zrodziła się zażyłość”, mówi z kolei Fred Mahro. Z tego powodu burmistrz Guben widzi potrzebę kontynuowania projektu. W podobnym tonie wypowiada się również Komendant Brandenburskiej Policji. Oliver Stepien wyjaśnił, że współpraca będzie kontynuowana w normalnych strukturach policji.

Trzy lata – tyle trwał europejski projekt, który oficjalnie został zakończony w miniony poniedziałek. Tyle też wystarczyło, by zyskać sympatię i szacunek mieszkańców oraz wykorzystać zebrane doświadczenia i kontynuować je w ramach normalnej policyjnej pracy. Nie może więc dziwić, że Stepien projekt określa mianem sukcesu i ma nadzieję, że również inne przygraniczne miasta zdecydują się na podobną współpracę. Gubin i Guben pokazały, że to działa.

Źródło: rbb24.de

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!