Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Pierwsze kroki na bezrobociu w Austrii

Każdy, kto straci pracę, powinien jak najszybciej zgłosić się w urzędzie pracy. O czym należy przy tym pamiętać?

Skutki kryzysu wywołanego koronawirusem są odczuwalne na rynku pracy. Wiele osób w Austrii straciło zatrudnienie. Także młode osoby zmagają się z problemami w znalezieniu pracy. Z końcem stycznia w kraju Mozarta aż 535.470 osób było zarejestrowanych w AMS-ie jako bezrobotni. Z tego aż 115 tys. bezrobotnych straciło pracę ze względu na kryzys wywołany koronawirusem. Kolejnych 470 tys. osób pracujących w Austrii wykonuje swoje obowiązki w formie Kurzarbeit.

Co zrobić więc gdy pracodawca zakończy stosunek pracy? Przede wszystkim należy zarejestrować się w AMS-ie i umówić na spotkanie z doradcą.

Zaktualizowanie papierów

Jako bezrobotny może zarejestrować się każdy, kto ma miejsce zamieszkania w Austrii i nie ma zatrudnienia lub zna dzień, w którym zakończy się jego stosunek pracy. Bezpośrednio do urzędu należy zgłosić się jednak tylko po uprzednim umówieniu się z doradcą na rozmowę. Pozostałe sprawy można załatwić poprzez konto eAMS lub telefonicznie. Zgłoszenie bezrobocia może nastąpić także mailowo.

Osoby po rejestracji powinny bieżąco pytać o rozwój swojej sprawy i reagować szybko na wszystkie zmiany. Należy także pamiętać, by doprowadzić do porządku wszystkie wymagane dokumenty i jeśli będzie to konieczne, je zaktualizować.

Reagować jak najszybciej

Przy okazji rejestracji jako osoba bezrobotna należy podać takie informacje jak imię i nazwisko, numer ubezpieczenia społecznego (niem. Sozialversicherungsnummer), adres zamieszkania, dotychczasowy zawód, okres ostatniego zatrudnienia, numer telefonu oraz adres mailowy. Kto nie uzupełni wszystkich danych lub popełni błąd, ryzykuje przerwą w wypłacaniu świadczenia oraz w opłatach za ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne.

Po zarejestrowaniu jako bezrobotny, osoba musi wykonać dwa ważne kroki. Zgłosić się u doradcy i rozpocząć poszukiwanie pracy. AMS zapewnia doradztwo w temacie sytuacji zawodowej, wykształcenia, celów zawodowych i szans na rynku pracy. Ustalane zostają także okresy i terminy, których należy przestrzegać. Jednak jeszcze przed pierwszą rozmową w urzędzie, bezrobotny powinien sam rozpocząć poszukiwania nowego zatrudnienia, spisać życiorys, przemyśleć możliwości dalszej pracy i zgłaszać się u potencjalnych pracodawców.

Obowiązek aktywnego poszukiwania pracy

AMS zapewnia możliwości kształcenia, proponuje pracy dla danej osoby. Bezrobotny musi z kolei aktywnie poszukiwać zatrudnienia. Oznacza to, że musi zgłaszać się nie tylko w firmach, które oferuje AMS, lecz także niezależnie poszukiwać zatrudnienia. Musi dodatkowo działania te dokumentować i przedstawiać na spotkaniach w AMS-ie.

W przypadku ofert o pracę, które proponuje AMS bezrobotny jest zobowiązany do starania się o otrzymanie tej pracy. Co więcej, urząd oczekuje, że w ciągu ośmiu dni nastąpi odzew co do stanu zatrudnienia. Do tego należy dołączyć także uzasadnienie, jeśli stanowisko wydaje się niemożliwe do objęcia. Kto z kolei nie będzie starał się o zatrudnienie bez żadnego wytłumaczenia, może stracić prawo do pobierania zasiłku dla bezrobotnych – Arbeitslosengeld na 6 lub 8 tygodni. To samo dotyczy bezrobotnych, którzy przegapią okresy, terminy, szkolenia lub kursy z nieważnych powodów.

Kiedy grozi blokada wypłaty

Kto przegapi kontrolny termin meldunkowy bez ważnego powodu, nie otrzyma od tego dnia zasiłku dla bezrobotnych do dnia, w którym zgłosi się osobiście w AMS-ie. Bezrobotny jest zobowiązany także do zgłoszenia jakichkolwiek zmian warunków życia. Do tego zaliczają się przeprowadzki, zatrudnienie w niewielkim wymiarze godzin (geringfügige Tätigkeit), choroba czy poród dziecka. W zależności od konsekwencji niezgłoszenia tych zmian może zostać nałożona blokada wypłaty zasiłku dla bezrobotnych, a nawet obowiązek zwrotu wypłaconego już świadczenia, jak i kary pieniężne czy zawiadomienie o przestępstwie. W sumie w 2020 roku AMS nałożył 93.199 blokad wypłaty Arbeitslosengeld.

 

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 26 marca, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Kierowcy już pod koniec miesiąca będą mogli zakupić winietę na 2023 r. Ta jest tym razem purpurowa i

Od stycznia 2016 weszła w życie nowelizacja ustawy dotyczącej spółdzielni mieszkaniowych, która nakłada nowe obowiązki na najemców

Z badania portalu Stepstone wynika, że w 2019 roku na najwyższe zarobki w Austrii mogli liczyć przede wszystkim

Mieszkasz na stałe w Austrii i chcesz zostać obywatelem teo go kraju? Istnieje szereg warunków które musisz spełnić. 

Zobacz jeszcze to!