Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Praca w opiece to pole do popisu dla oszustów?

Mają pomagać, a tymczasem dopuszczają się oszustw - praca setek placówek świadczących opiekę ma swoje za uszami. Dlaczego władzom tak trudno położyć temu kres?

Urząd Kryminalny Nadrenii Północnej-Westfalii i Federalny Urząd Kryminalny opublikowały w swoim raporcie zatrważające informacje – blisko 230 wschodnioeuropejskich ośrodków świadczących usługi opieki ambulatoryjnej dopuszcza się oszustw sięgających łącznie miliardów euro. Wiele z nich zatrudnia personel z Ukrainy.

Nasuwa się oczywiste pytanie, dlaczego służby nie przeprowadzają większej ilości kontroli. W rozmowie z Focusem udzielił na nie odpowiedzi Hubert Röser z Federalnego Związku Placówek Świadczących Opiekę Ambulatoryjną. Zapanowanie nad sytuacją wymagałoby wprowadzenia więklszej ilości kontroli – co oznacza więcej pracy administracyjnej kosztem pacjentów.

Tymczasem właśnie tego chciano uniknąć dwa lata temu, kiedy zniesiono obowiązek prowadzenia protokołów i wprowadzając usystematyzowane gromadzenie informacji. Teraz wystarczy, gdy notowane są wszelkie nieprawidłowości. Tym samym kasy chorych znalazły się między młotem a kowadłem – z jednej strony chcą ograniczyć biurokrację odnośnie świadczonej pomocy, aby zająć się pacjentami. Z drugiej zdają sobie sprawę, że tylko rzetelna dokumentacja świadczonych usług pozwoli na poprawne rozliczenie wydatków. I właśnie tę sytuację wykorzystują niektóre punkty opieki na swoją korzyść.

Chcąc bronić się przed oszustwami, pacjenci powinni nalegać na zawarcie umowy z placówką świadczącą opiekę – jest to zresztą wymagane przez prawo. Niezbędne jest również podpisywanie comiesięcznego raportu usług przez pacjenta lub członka jego rodziny. W razie wątpliwości warto skontaktować się z kasą chorych. Należy również pamiętać, że pacjent ma prawo wglądu do listy świadczonych usług rozliczanych z kasą chorych. Kiedy placówka zajmująca się opieką nie wyrazi na to zgody, należy niezwłocznie skontaktować się z ubezpieczalnią.

Źródło: Focus

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!