Pracownicy z Ukrainy – jakie przedsiębiorstwa zyskają na zatrudnieniu fachowców ze wschodu?

W ostatnim czasie zatrudnienie pracowników z Ukrainy stało się popularne w wielu przedsiębiorstwach. Ta tendencja nie jest przypadkowa – fachowcy ze wschodu mogą korzystnie wpłynąć na rozwój i sukces firm. Dlaczego warto rozważyć zatrudnienie obywatela Ukrainy? Odpowiadamy!

Pracownicy ze wschodu – rozmaite branże

Pracownicy z Europy Wschodniej to najczęściej pracownicy z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Kazachstanu i Mołdawii. Obecnie we wszystkich sektorach polskiej gospodarki można zaobserwować obecność pracowników z tego regionu Europy. Popyt na takich pracowników objął różnorodne branże – obcokrajowców można spotkać nie tylko w budownictwie, rolnictwie i przemyśle, ale również w sektorze usług, takich jak transport, handel, turystyka czy gastronomia. Dodatkowo coraz więcej osób spoza Polski decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej w naszym kraju.

Najczęściej pracownicy ze wchodu zatrudnieni w Polsce wykonują pracę, która nie wymaga specjalistycznych kwalifikacji, jak np. praca w rolnictwie czy na produkcji. Jednak polskie firmy rekrutują również wielu wysoko wykwalifikowanych specjalistów, takich jak: spawacze, ślusarze, szwaczki, operatorzy CNC, kierowcy, operatorzy maszyn budowlanych czy pracownicy logistyki.

Jedno jest pewne: niezależnie od branży, pracownicy z Europy Wschodniej wypełniają braki kadrowe wynikające ze wzrostu produkcji, zmian demograficznych, przejść pracowników na emerytury czy sezonowości popytu.

Jak sprawnie i legalnie zatrudnić pracownika z Ukrainy? 

Planując zatrudnienie pracownika spoza Polski, należy zadbać o kilka kwestii. Przede wszystkim obcokrajowiec musi mieć ważny paszport lub inny dokument uprawniający go do legalnego przebywania na terenie Polski. Jeśli osoba ta pochodzi z kraju spoza Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, konieczne jest uzyskanie zezwolenia na pobyt stały lub czasowy.

Ponadto trzeba uzyskać zezwolenie na pracę dla pracownika spoza kraju oraz zadbać o inne formalności. W niektórych przypadkach pracodawca może być także odpowiedzialny za zapewnienie zakwaterowania dla pracownika. Aby uniknąć nieporozumień i nieprzyjemnych konsekwencji wynikających z niedopatrzeń, warto skonsultować się z ekspertami w tej dziedzinie – w zatrudnianiu pracowników z Ukrainy pomoże agencja pracy Kono.

Pracownicy tymczasowi z Ukrainy – dlaczego warto ich zatrudnić? 

Pracownicy z Ukrainy wyróżniają się ogromnym zaangażowaniem, dostępnością, rzetelnością i precyzją w wykonywaniu swoich obowiązków. Stawiają sobie za priorytet wykonanie pracy na jak najwyższym poziomie. Są świadomi tego, że w Polsce mogą zarabiać znacznie więcej niż w ich ojczystym kraju. Dodatkowo zdają sobie sprawę, że praca w naszym kraju może pomóc im w rozwoju osobistym oraz dać możliwość podniesienia swoich kwalifikacji, co z kolei przełoży się na poprawę warunków życia.

Czy warto współpracować z agencją pracy przy zatrudnianiu pracownika z Ukrainy? 

Zdecydowanie warto sięgnąć po pomoc specjalistów w tej dziedzinie, szczególnie jeśli dana agencja pracy ma już doświadczenie w procesie rekrutacji pracowników z Ukrainy. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że agencja zajmuje się wszelkimi formalnościami kompleksowo. To nie wszystko. Po zatrudnieniu pracowników z Ukrainy agencja bierze na siebie różne obowiązki, takie jak prowadzenie dokumentacji kadrowo-płacowej, organizowanie szkoleń z zakresu BHP czy kierowanie pracowników na okresowe badania lekarskie.

/Materiał partnera/

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!