Uniwersytet wiedeński zyskuje w świecie nauki
Miejsce w pierwszej setce uniwersytetu w Wiedniu jest bardziej realistyczne niż kiedykolwiek:. Kontynuuje on swój trend wzrostowy z ostatnich lat. Wynika to głównie z poprawy wskaźników badawczych.
Daleko za nim plasują się jednak uniwersytety medyczne w Wiedniu i Grazu. Podobnie jak w poprzednim roku znalazły się one w przedziale od 201 do 250 miejsca (począwszy od 201, miejsca klasyfikuje się w 50-tkach, później w setkach i 200-tych). Uniwersytet Medyczny w Innsbrucku, podobnie jak w poprzednim roku, znalazł się w przedziale 251-300, a Uniwersytet Techniczny w Wiedniu spadł do 301-350. Tam też plasuje się niezmiennie Uniwersytet w Innsbrucku.
Nie nastąpiły też żadne zmiany w trzech najlepszych uczelniach rodzimych: uczelnia w Linzu utrzymała się na miejscach 401-500, a szkoły wyższe w Klagenfurcie i Grazu na miejscach 501-600. Uniwersytet Techniczny w Graz stracił pozycję i znalazł się w przedziale 601-800 (poprzedni rok: 501-600), gdzie nadal znajduje się Uniwersytet Salzburski. Montanuni Leoben awansował do pierwszej 1000 (miejsca 801-1000).
Europa przegrywa
Dziewiąty raz z rzędu pierwsze miejsce w rankingu „Times” zajmuje Uniwersytet Oksfordzki (Wielka Brytania). Na drugim miejscu plasuje się Massachusetts Institute of Technology (MIT), a na trzecim Harvard University (USA). Najlepszą uczelnią w Europie kontynentalnej i niemieckojęzyczną jest ETH Zurich (Szwajcaria) bez zmian na 11. miejscu. Najlepszą niemiecką Uniwersytet Techniczny w Monachium, który poprawił się na 26. miejsce.
Ogólnie rzecz biorąc, twórcy rankingu dostrzegają pewien trend: europejskie uczelnie mają tendencję spadkową, pomimo wielu czołowych miejsc. W ubiegłym roku w pierwszej 200 znalazło się 99 europejskich uczelni, obecnie jest ich tylko 91.
Kryteria rankingu uniwersytetu
Już w ubiegłym roku wieloletnia metodologia rankingu została nieco zmieniona. Obecnie istnieje 18 wskaźników z dziedziny nauczania, środowiska badawczego, jakości badań, internacjonalizacji oraz współpracy z gospodarką. W tym roku przeanalizowano 157 milionów cytatów z publikacji naukowych i przeprowadzono wywiady z 93 tysiącami naukowców z całego świata.
Źródło: kurier