Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Różnice pomiędzy CFD a ETF

Zarówno fundusze inwestycyjne, jak i kontrakty CFD są na ten moment na ten moment najbardziej atrakcyjnymi alternatywami dla wszystkich osób, które pragną pomnażać swoje oszczędności i generować satysfakcjonujące zyski. W obliczu wyjątkowo ubogiej oferty depozytowej proponowanej przez banki, te dwa sposoby zyskują na popularności zarówno wśród inwestorów zawodowych, jak i osób, które dotychczas nie miały styczności z takimi instrumentami finansowymi. Czym różnią się od siebie ETFy oraz CFD?

Charakterystyka kontraktów CFD

CFD to skrót od kontraktów na różnice kursowe. Jest to instrument finansowy, którym możemy handlować ze świadomością, że wiąże się to z relatywnie wysokim ryzykiem. Skąd takie ryzyko? Inwestowanie w CFD wiąże się z lewarowaniem swojej pozycji, czyli wejściem na rynek z większym zaangażowaniem, niż tym, którym na ten moment dysponujemy. W ramach kontraktów CFD mamy możliwość zarówno sprzedaży, jak i kupna kontraktów na różnice walutowe z zamiarem odkupienia lub odsprzedania, gdy cena danego waloru będzie na satysfakcjonującym poziomie. W ramach inwestycji CFD, jak wcześniej wspomniano, popularne jest wykorzystanie dźwigni finansowej, czyli inwestowaniu pożyczonej kwoty o znacznie większej wartości, dzięki czemu mamy możliwość osiągnięcia o wiele większego zysku. Jednak lewar to broń obosieczna – perspektywa znacznie wyższych zysków jest kusząca, jednak musimy mieć świadomość wygenerowania również wysokich strat. 

Charakterystyka ETF

Fundusze ETF to rozwiązanie do osób, które nie mają wysokiego apetytu na ryzyko i preferują pasywny sposób inwestowania swoich środków. W przypadku ETFów dobrą i sprawdzoną praktyką jest strategia pod tytułem „kup i trzymaj”. Dzięki takiemu podejściu w dłuższym czasie możemy osiągnąć zadowalający zysk bez ryzyka regularnego manipulowania swoimi inwestycjami. ETF mogą być przedmiotem aktywnego obracania swoich środków na giełdzie w ramach ich akcji. Ze względu na relatywnie mniejsze ryzyko inwestycyjne, ETF powinny być potraktowane jako dobre rozwiązanie na długoterminowe inwestycje oparte na miarowym i regularnym zwiększaniu wartości instrumentu.Warto pamiętać, że Saxo Bank Polska oferuje nam możliwość inwestowania zarówno w ramach jednego, jak i drugiego rozwiązania.

Na które rozwiązanie się zdecydować?

By odpowiedzieć sobie na to pytanie, musimy zdiagnozować swoje potrzeby, cele inwestycyjne, a także apetyt na ryzyko. Ostateczny wybór jednak powinien zależeć od tego, czy chcemy być aktywnymi uczestnikami rynku oraz czy mamy sporą tolerancję na ryzyko. W tym przypadku CFD to świetne rozwiązanie. Jeśli jednak preferujemy pomnażanie kapitału w mniej dynamiczny sposób, bez nadmiernego wystawiania się na ryzyko, ETFy powinny być naszym wyborem. 

/materiał partnera/

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!