Zbiory szparagów rozpoczęły się planowo. Z końcem marca zaczęto zbierać pierwsze warzywa, a w przyszłym tygodniu praca na polach ma nabrać tempa. Punktualne rozpoczęcie zbiorów było możliwe dzięki pomocnikom z Rumunii, Polski, Słowacji i Węgier.
Zeszłoroczne wysokie temperatury doprowadziły do rekordowych żniw szparagów w Austrii. Jednak na Morawskich Polach (Marchfeld) nie wszystkie warzywa zostały zebrane, ponieważ brakowało wówczas pracowników. Kontyngent na pomocników przy żniwach spoza Unii Europejskiej nie został w tym roku zwiększony przez austriacki rząd. Jeśli w bieżącym roku zbiory będą więc ponownie na rekordowym poziomie, zabraknie pracowników. Kontyngent na sezon wynosi w Austrii 2510 osób i 275 miejsc dla pomocników żniw z krajów nienależących do UE. Pomocnicy przy żniwach otrzymają zezwolenie na pracę na maksymalnie 6 tygodni.
Wiele osób chcących pracować przy zbiorach szparagów decyduje się raczej na wyjazd do Niemiec, niż Austrii, ponieważ w przypadku pracy przez poniżej 70 dni studentów, uczniów i emerytów nie obowiązuje tam obowiązek ubezpieczenia społecznego. W Dolnej Austrii wynagrodzenie w branży określone zostało w umowie zbiorowej i wynosi 7,70 euro na godzinę. Przy wliczeniu do kwoty stawki ubezpieczenia społecznego oraz dodatku świątecznego i urlopowego, pracodawcy płacą średnio 12,40 euro na godzinę. W Niemczech pomocnicy przy żniwach otrzymają 9 euro na godzinę bez proporcjonalnego dodatku świątecznego i urlopowego.
Powierzchnia uprawna szparagów w Austrii wynosi 820 hektarów, z czego około 480 hektarów znajduje się na Morawskich Polach (Marchfeld). W zeszłym roku z 1805 ton szparagów sprzedano jedną czwartą bezpośrednio na gospodarstwach, jedna czwarta powędrowała prosto do zakładów gastronomicznych, a reszta poszła na handel. Cena szparagów na gospodarstwie waha się między 4 a 11 euro, w zależności od jakości warzywa. Jeśli w innych krajach, jak Niemczech, Hiszpanii czy Holandii zbiory są równie duże, jak w Austrii, ma to oczywiście ogromny wpływ na ceny w kraju. Natomiast całoroczną konkurencją dla austriackich szparagów jest Peru.
Źródło: oe24.at