Podpisane w pierwszej połowie roku układy zbiorowe oraz uzgodnione w poprzednich latach podwyżki wynagrodzeń na 2023 rok spowodowały wzrost niemieckich wynagrodzeń zbiorowych średnio o 5,6%. Jednak, jak wynika z badania Instytutu Nauk Ekonomicznych i Społecznych (Wirtschafts- und Sozialwissenschaftliches Institut – WSI) Fundacji Hansa Böcklera, w związku z gwałtownym wzrostem cen, średnia realna utrata wynagrodzeń wynosi 1,7%.
Ze względu na wolne od podatku premie rekompensujące inflację, straty niektórych pracowników będą prawdopodobnie „znacznie mniejsze” – dodali badacze. Wpływ tych prawnie dozwolonych premii „nie może być w pełni uwzględniony w obliczeniach, ponieważ różnią się one w zależności od indywidualnej stawki podatku” – poinformował WSI. Pewne jest jednak, że uzgodnione premie w wielu obszarach taryfowych pomagają zabezpieczyć siłę nabywczą.
Według badaczy, podwyżki w zakresie taryf zbiorowych w przypadku 9,2 mln pracowników uzgodniono już w 2022 roku lub wcześniej, w tym w dużych sektorach, takich jak przemysł metalowy i elektryczny czy przemysł chemiczny. Przeciętny wzrost płac wynosi tu 5,1%. Nowe umowy w pierwszej połowie 2023 roku, według których pensje wzrosną średnio o 6,6%, dotyczą 4,4 mln dodatkowych pracowników, w tym zatrudnionych w Deutsche Post i sektorze publicznym.
Jeśli chodzi o dalszy rozwój sytuacji, badacze z fundacji są optymistami: „Generalnie w pozostałej części roku można przewidzieć bardziej pozytywny trend w zakresie realnych płac zbiorowych, ponieważ inflacja powinna wówczas zauważalnie spaść” – wyjaśnili.
Ogółem, według WSI, umowy zbiorowe dotyczą około połowy z około 34 milionów pracowników w Niemczech, którzy odprowadzają składki na ubezpieczenie społeczne.
Źródło: spiegel