Niemieccy maszyniści mają dosyć, a odczują to przede wszystkim podróżni. Kto do pracy jeździ pociągiem, mógł dzisiejszego poranka nieco się zdziwić, bowiem perony są… puste. W ramach protestu maszynistów na torach nie zobaczymy regularnie kursujących pociągów. Jednak Deutsche Bahn nie daje za wygraną i na ważnych odcinkach oraz w wielkich miastach podejmie próbę choć częściowego wznowienia ruchu pociągów. Nie mniej jednak w wielu miejscach nie obejdzie się bez odwołanych pociągów, opóźnień, a przede wszystkim frustracji. Ponadto strajkiem objęta jest niemalże cała sieć koleji miejskich w wielu miastach m.in. w Berlinie, Kolonii, Düsseldorfie, czy Stuttgarcie.
Pociągi pojadą w nieregularnych odstępach czasowych, bądź w ogóle nie pojawią się na torach. W związku z tym obciążony zostanie transport publiczny, bowiem wiele osób musi znaleźć alternatywę, aby dotrzeć np. do pracy. Szczególnie w godzinach szczytu może zrobić się tłoczno w metrach i autobusach.
Kto nie strajkuje?
Do strajku nie dołączyli się prywatni przewoźnicy. W związku z tym można bez problemu podróżować np. Bayerischen Oberlandbahn, Flixtrain, Vlexx, SBB Deutschland, Benex, Keolis, AKN Eisenbahn, alex, oberpfalzbahn, trilex, vogtlandbahn, waldbahn oraz MittelrheinBahn.
W transporcie kolejowym czeka ogrom utrudnień, dlatego podróżni powinni przełożyć zaplanowaną podróż pociągiem. Kto jednak nie może zrezygnować z podróży, powinien przynajmniej mieć możliwość korzystania z niektórych ważnych połączeń kolejowych. Dotyczy to jednak tylko połączeń bezpośrednich. Osoby, które wiedzą, że będą podróżować z przesiadkami, nie powinny korzystać z pociągów do piątku do godziny 2 w nocy.
Co z osobami dojeżdżającymi do pracy pociągiem?
Warto porozmawiać z pracodawcą, czy na czas protestu można pracować zdalnie. Jeśli to jednak nie jest możliwe, należy znacznie szybciej wyjechać do pracy. Na głównych ulicach oraz zjazdach z autostrad może dojść do korków, bowiem wiele pracowników przesiądzie się na te kilka dni na samochód, bądź skorzysta z car-sharingu.
Gdzie dowiem się, czy mój pociąg, lub kolejka miejska kursuje?
Od 2 nocy w Niemczech Deutsche Bahn działa wyłącznie na podstawie planu awaryjnego. Na których odcinkach pociągi kursują, można to sprawdzić za pośrednictwem strony bahn.de/aktuell, poprzez aplikację przewoźnika, lub dzięki specjalnej linii telefonicznej 08000 99 66 33. Ponadto na dworcach pojawią się dodatkowi pracownicy, którzy poinformują podróżujących o alternatywnych trasach lub możliwościach noclegu.
Spóźnienie do pracy z powodu strajku
Zasadniczo pracodawcy powinni wyrozumiale podejść do spóźnienia pracowników spowodowanych trwającym strajkiem. Jednak z prawnego punktu widzenia szef nie musi usprawiedliwić swoich pracowników z powodu strajku. Pracownicy są nawet zmuszeni, aby samodzielnie zadbać o punktualny dojazd do pracy. Jeśli zatrudnieni muszą się zameldować przed rozpoczęciem pracy i przychodzą spóźnieni, to albo muszą nadrobić stracony czas, albo wkraczają na minus w rejestracji czasu pracy.
Niemniej jednak najważniejsze jest, aby niezwłocznie poinformować pracodawcę o możliwym spóźnieniu. W przeciwnym razie można otrzymać upomnienie.
Koronawirus a strajk
Obowiązek noszenia maski dotyczy pociągów, dworców, a zatem i punktów informacyjnych. Czekając w kolejce, należy również utrzymać odstęp od pozostałych osób. W przypadku nocowania w hotelu trzeba w niektórych landach przedłożyć negatywny test antygenowy. Dotyczy to osób niezaszczepionych w Bawarii, Hamburgu, Meklemburgii-Pomorzu Przednim, Dolnej Saksonii, Nadrenii-Palatynacie, Saarze, Saksonii-Anhalt i Szlezwiku-Holsztynie. W przypadku Nadrenii Północnej-Westfalii dotyczy to tylko okręgów, gdzie 7-dniowy wskaźnik zachorowań wynosi 10.
W przypadku podróży z dziećmi warto rozważyć rezygnację z podróży, przesiąść się na inne środki transportu lub przełożyć podróż.
Co z wcześniej zakupionymi biletami?
W kwestii biletów została wprowadzona specjalna regulacja. Bilety kolejowe, które były przewidziane na dni, w których trwa strajk, będą ważne do 20 sierpnia. W przypadku taryf oszczędnościowych klienci nie są zmuszeni do podróży danym pociągiem, lecz mogą skorzystać z dowolnego połączenia.
Osoby, które chcą odbyć podróż w późniejszym terminie, mogą również pod pewnymi warunkami anulować biletu.
Czy w weekend pociągi będą normalnie kursować?
Związek zawodowy niemieckich maszynistów teoretycznie chce zakończyć strajk w piątek rano. Jednak należy spodziewać się utrudnień aż do niedzieli. Odstawione na czas protestu pociągi będą przywrócone na swoje miejsca pracy dopiero po zakończeniu strajku, a to wymaga czasu, być może nawet całego weekendu.
Źródło: focus