Strajki ostrzegawcze paraliżują Niemcy: Kiedy to się skończy?

strajk

Zeszły czwartek był kolejnym dniem strajku, który dotknął kilka krajów związkowych w Niemczech. To jednak nie koniec utrudnień. Ver.di zapowiada kolejny strajk.  

Ver.di zapowiada strajk ostrzegawczy w handlu detalicznym w Bawarii

W poniedziałek, 8 maja, Ver.di (Zjednoczony Związek Zawodowy dla Sektora Usług)  ogłosił na przyszły tydzień „pierwszy duży strajk” w bawarskim handlu detalicznym. Związek nie podał jednak szczegółów. Na początku negocjacji taryfowych dla 320 000 pracowników, pracodawcy zaproponowali początkowo pięcioprocentowy wzrost płac przez okres dwóch lat oraz jednorazową wypłatę w wysokości 1000 euro. Ver.di żąda podwyżki 2,50 euro za godzinę pracy w ciągu roku, oraz minimalną stawkę godzinową w wysokości 13,50 euro.

Negocjacje mają być kontynuowane 13 maja w Monachium. Komisja taryfowa Bawarskiego Związku Zawodowego (Tarifkommission des Handelsverbands Bayern HBE) zaoferowała w pierwszej rundzie 3% podwyżkę płac i jednorazową wypłatę w wysokości 750 euro w bieżącym roku, w kolejnym 2% plus jednorazową wypłatę w wysokości 250 euro. Ver.di odrzucił ofertę, nazywając ją  „bezwstydną” i skandaliczną. Dla sprzedawczyni 5% wzrost płacy w ciągu dwóch lat oznaczałby zwiększenie płacy godzinowej o 88 centów w rachunku końcowym.

HBE odrzuciło roszczenie związku jako nadmierne. Żądania związków odpowiadają wzrostowi wynagrodzenia o 14% dla średnio zarabiającego sprzedawcy oraz 25% dla sprzedawców zarabiających w najniższych kategoriach płacowych.

Demonstracja pracowników Szpitala Uniwersyteckiego – wyznaczono nowy termin negocjacji

W sobotę, 6 maja, pojawiło się światełko w tunelu dla zakończenia sporu dotyczącego zbiorowego układu pracy dla pracowników Uniwersytetu Medycznego w Moguncji. Podczas dwudniowego strajku ostrzegawczego uzgodniono kolejny termin negocjacji. 

Strajk ostrzegawczy, do którego Verdi wezwał około 7300 pracowników (niebędących lekarzami), rozpoczął się od porannej zmiany w zeszły czwartek i trwał do porannej zmiany w sobotę. Według Szpitala Uniwersyteckiego oddział ratunkowy, mimo trwania strajku ostrzegawczego, zapewniał opiekę pacjentom potrzebującym pilnego leczenia. Mogą jednak wystąpić opóźnienia lub odwołania zabiegów.

Czwarta runda negocjacji zakończyła się w minioną środę jednak bez porozumienia. 

Według Ver.di Szpital Uniwersytecki zaoferował trzystopniową podwyżkę płac – 2% z mocą wsteczną od 1 stycznia 2023 r., kolejne 2% od 1 czerwca 2023 r. i kolejne 2% od 1 stycznia 2024 roku. Związek uważa, że ​​oferta jest niewystarczająca i dodatkowo spowodowałaby utratę płac realnych dla wszystkich pracowników.

Do 30 maja nie zaplanowano więcej strajków. Jeśli jednak nie pojawi się nowa oferta negocjacyjna, mogą wystąpić dalsze przestoje w pracy.

Porozumienie taryfowe w bawarskim przemyśle piwowarskim

W piątek, 5 maja, bawarscy browarnicy i związek NGG doszły do porozumienia w umowach zbiorowych. Na okres 24 miesięcy około 10 000 pracowników otrzyma od 1 czerwca 2023 roku o 285 euro więcej, a pensje wzrosną o kolejne 3,9% od 1 marca 2024 roku, jak ogłosiło w czwartek Stowarzyszenie Piwowarów Bawarskich. Według NGG odpowiada to ogólnemu wzrostowi płac o 11,7%. Ponadto pracownicy otrzymają premię kompensacyjną w wysokości 3000 euro w trzech transzach. Dla stażystów wywalczono to nie tylko więcej pieniędzy, ale także poprawę w zakresie ilości dni wolnych.

Strajki ostrzegawcze w transporcie lokalnym w kilku krajach związkowych

Z powodu wznowienia strajków ostrzegawczych, w kilku krajach związkowych ludzie w czwartek daremnie czekali na autobus lub tramwaj. Związek Ver.di wezwał pracowników firm transportowych w Szlezwiku-Holsztynie, Dolnej Saksonii, Nadrenii Północnej-Westfalii, Bawarii i Badenii-Wirtembergii do zaprzestania wykonywania pracy.

Według Ver.di około 2000 pracowników wzięło udział w ogólnokrajowym strajku ostrzegawczym w czwartkowe przedpołudnie. 

Do momentu dojścia do porozumienia w negocjacjach taryfowych, należy spodziewać się dalszych utrudnień. 

Źródło: FOCUS

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!