Ver.di zapowiada strajk ostrzegawczy w handlu detalicznym w Bawarii
W poniedziałek, 8 maja, Ver.di (Zjednoczony Związek Zawodowy dla Sektora Usług) ogłosił na przyszły tydzień „pierwszy duży strajk” w bawarskim handlu detalicznym. Związek nie podał jednak szczegółów. Na początku negocjacji taryfowych dla 320 000 pracowników, pracodawcy zaproponowali początkowo pięcioprocentowy wzrost płac przez okres dwóch lat oraz jednorazową wypłatę w wysokości 1000 euro. Ver.di żąda podwyżki 2,50 euro za godzinę pracy w ciągu roku, oraz minimalną stawkę godzinową w wysokości 13,50 euro.
Negocjacje mają być kontynuowane 13 maja w Monachium. Komisja taryfowa Bawarskiego Związku Zawodowego (Tarifkommission des Handelsverbands Bayern HBE) zaoferowała w pierwszej rundzie 3% podwyżkę płac i jednorazową wypłatę w wysokości 750 euro w bieżącym roku, w kolejnym 2% plus jednorazową wypłatę w wysokości 250 euro. Ver.di odrzucił ofertę, nazywając ją „bezwstydną” i skandaliczną. Dla sprzedawczyni 5% wzrost płacy w ciągu dwóch lat oznaczałby zwiększenie płacy godzinowej o 88 centów w rachunku końcowym.
HBE odrzuciło roszczenie związku jako nadmierne. Żądania związków odpowiadają wzrostowi wynagrodzenia o 14% dla średnio zarabiającego sprzedawcy oraz 25% dla sprzedawców zarabiających w najniższych kategoriach płacowych.
Demonstracja pracowników Szpitala Uniwersyteckiego – wyznaczono nowy termin negocjacji
W sobotę, 6 maja, pojawiło się światełko w tunelu dla zakończenia sporu dotyczącego zbiorowego układu pracy dla pracowników Uniwersytetu Medycznego w Moguncji. Podczas dwudniowego strajku ostrzegawczego uzgodniono kolejny termin negocjacji.
Strajk ostrzegawczy, do którego Verdi wezwał około 7300 pracowników (niebędących lekarzami), rozpoczął się od porannej zmiany w zeszły czwartek i trwał do porannej zmiany w sobotę. Według Szpitala Uniwersyteckiego oddział ratunkowy, mimo trwania strajku ostrzegawczego, zapewniał opiekę pacjentom potrzebującym pilnego leczenia. Mogą jednak wystąpić opóźnienia lub odwołania zabiegów.
Czwarta runda negocjacji zakończyła się w minioną środę jednak bez porozumienia.
Według Ver.di Szpital Uniwersytecki zaoferował trzystopniową podwyżkę płac – 2% z mocą wsteczną od 1 stycznia 2023 r., kolejne 2% od 1 czerwca 2023 r. i kolejne 2% od 1 stycznia 2024 roku. Związek uważa, że oferta jest niewystarczająca i dodatkowo spowodowałaby utratę płac realnych dla wszystkich pracowników.
Do 30 maja nie zaplanowano więcej strajków. Jeśli jednak nie pojawi się nowa oferta negocjacyjna, mogą wystąpić dalsze przestoje w pracy.
Porozumienie taryfowe w bawarskim przemyśle piwowarskim
W piątek, 5 maja, bawarscy browarnicy i związek NGG doszły do porozumienia w umowach zbiorowych. Na okres 24 miesięcy około 10 000 pracowników otrzyma od 1 czerwca 2023 roku o 285 euro więcej, a pensje wzrosną o kolejne 3,9% od 1 marca 2024 roku, jak ogłosiło w czwartek Stowarzyszenie Piwowarów Bawarskich. Według NGG odpowiada to ogólnemu wzrostowi płac o 11,7%. Ponadto pracownicy otrzymają premię kompensacyjną w wysokości 3000 euro w trzech transzach. Dla stażystów wywalczono to nie tylko więcej pieniędzy, ale także poprawę w zakresie ilości dni wolnych.
Strajki ostrzegawcze w transporcie lokalnym w kilku krajach związkowych
Z powodu wznowienia strajków ostrzegawczych, w kilku krajach związkowych ludzie w czwartek daremnie czekali na autobus lub tramwaj. Związek Ver.di wezwał pracowników firm transportowych w Szlezwiku-Holsztynie, Dolnej Saksonii, Nadrenii Północnej-Westfalii, Bawarii i Badenii-Wirtembergii do zaprzestania wykonywania pracy.
Według Ver.di około 2000 pracowników wzięło udział w ogólnokrajowym strajku ostrzegawczym w czwartkowe przedpołudnie.
Do momentu dojścia do porozumienia w negocjacjach taryfowych, należy spodziewać się dalszych utrudnień.
Źródło: FOCUS