Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Straty idą w miliony, a nielegalne zatrudnienie kwitnie

gigurki policjanta i oszusta, worek z pieniędzmi

Zorganizowane grupy przestępcze zajmujące się nielegalnym zatrudnieniem i oszustwami socjalnymi coraz częściej działają w branży budowlanej i sprzątającej. Firmy leasingujące personel również stały się celem ataków.

Walka ze zorganizowanym nielegalnym zatrudnieniem i oszustwami społecznymi to syzyfowa praca. „Policja finansowa rzestawiła się z przeprowadzania jedynie kontroli na rynku pracy na zwalczanie zorganizowanej przestępczości gospodarczej” – mówi Wilfried Lehner, szef policji finansowej, cytowany przez portal Kurier. „W zeszłym roku usunęliśmy z rynku 152 fałszywe firmy. Przedsiębiorstwa te zapewniały nielegalne zatrudnienie poprzez wystawianie fałszywych faktur”. Oszuści mają swój mechanizm – fałszywe firmy wystawiają fałszywe faktury, a kwota faktury, pomniejszona o prowizję, jest zwracana firmie klienta w gotówce.

Według Lehnera, był jeden taki poważny przypadek w sektorze sprzątania, „gdzie setki pracowników było zatrudnionych na pracy w niewielkim wymiarze godzin, a różnica w stosunku do faktycznie przepracowanych godzin (40 do 60) została im nielegalnie wypłacona”. Pracownicy otrzymywali „od 7 do 8 euro netto i byli w stanie zarobić ponad 3000 euro netto, otrzymując jednocześnie transfery socjalne, takie jak zasiłek dla bezrobotnych lub pomoc dla bezrobotnych”.

Wątpliwe transfery pieniężne

Wątpliwe transfery pieniężne są regularnie zgłaszane przez banki do centrum prania pieniędzy, a także do organów podatkowych w Austrii. „Z centrum prania pieniędzy Federalnego Urzędu Kryminalnego wiemy, że transfery pieniędzy za pośrednictwem fałszywych firm sięgają od 800 milionów do miliarda euro rocznie” – mówi Lehner. Ponieważ sprawcy i pracownicy czerpią korzyści finansowe z nielegalnego zatrudnienia, sprawy te są „niezwykle trudne do zbadania, ponieważ każdy się ukrywa”. Innymi słowy: prawie nikt nie zgłasza się do władz. Ostatecznie modele te „bardzo zakłócają rynek dla wszystkich legalnych firm, ponieważ te muszą konkurować z tymi nielegalnymi niskimi płacami”. 

Ale są też wyjątkowe przypadki. Na przykład policja finansowa namierzyła mężczyznę, który działał jako asystent ds. zakładania start-upu dla fałszywych firm. „Wynajmował mieszkania i podnajmował je ponad 50 fałszywym firmom”, mówi Lehner. „Ostatecznie nie figurował w tych firmach i otrzymywał zasiłek dla bezrobotnych. Oszustwa socjalne i oszustwa związane z zasiłkami łączą się coraz bardziej”. Oprócz branży budowlanej, branży sprzątającej i firm leasingujących siłę roboczą, na celowniku policji finansowej znalazł się również sektor ochrony i organizacji imprez.

Sposób działania

„Wykryliśmy 426 naruszeń, takich jak praca nierejestrowana w pięciu firmach i 157 naruszeń w jednej firmie” – wyjaśnia Lehner. „W tym łańcuchu odkryliśmy sześć fałszywych firm, które były niezbędne do wypłacania nielegalnych wynagrodzeń”. Policja finansowa jest również zaniepokojona firmami zajmującymi się leasingiem personelu w branży budowlanej. „Wygląda to dramatycznie. Mamy duże firmy leasingujące siłę roboczą, które nielegalnie zatrudniają część swoich pracowników” – mówi Lehner. „Są to firmy, które zatrudniają do 200 pracowników i udostępniają ich dużym firmom budowlanym”.

 

Źródło: kurier

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!