Wentylacja w zakładzie: kiedy jest potrzebna?
Poszczególne metody obróbki różnią się pod wieloma względami. Podstawową kwestią są oczywiście rodzaje materiałów, jakie mogą być przecinane z zastosowaniem konkretnej technologii. Ważnym aspektem, który również należy brać pod uwagę już na początkowym etapie, jest charakterystyka pracy wycinarki CNC.
Część z nich, na przykład wycinarki wodne, cechują się pod tym względem wysoką kulturą pracy, w trakcie której nie powstaje zapylenie czy dym. Inaczej wygląda to jednak w przypadku metod termicznych, a największe zanieczyszczenia towarzyszą cięciu plazmowym łukiem elektrycznym.
Zapylenie i zadymienie mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie osób przebywających w pobliżu urządzenia. Usunięcie szkodliwych substancji z hali może być również trudne. Zwłaszcza jeżeli już na etapie wdrożenia nie pomyślisz o odpowiednich systemach wentylacji, które będą wykorzystywać wydajne metody oczyszczania i filtracji.
Zadbaj o odpowiedni system wentylacji
Kluczem do zapewnienia właściwych warunków jest wykorzystanie zaawansowanego systemu wentylacji, który będzie w stanie filtrować powietrze i skutecznie usuwać zanieczyszczenia na zewnątrz. Zwykła wentylacja przemysłowa nie zawsze wystarczy. Bardzo często nawet skomplikowane wentylacje nie są w stanie poradzić sobie z zanieczyszczeniami towarzyszącymi obróbce CNC.
Od samego początku warto stawiać na dedykowane rozwiązania tworzone od podstaw z myślą o potrzebach zakładów używających wybranych technologii. W przypadku filtrowentylatorów możliwe jest również zadbanie o charakterystykę cieplną zakładu – takie urządzenia oferuje Eckert.
Zastosowanie systemu lato/zima pozwala odzyskiwać ogrzane powietrze w sezonie grzewczym, co przełoży się pozytywnie nie tylko na koszty, ale również komfort osób przebywających w hali produkcyjnej.
Dlaczego wentylacja jest tak ważna?
Zapewnienie wysokiej jakości powietrza w hali produkcyjnej, zwłaszcza jeżeli są w niej wykorzystywane maszyny CNC, to duże wyzwanie. Filtrowentylacja pozwala na efektywne usuwanie zanieczyszczeń ze stanowisk pracy. To natomiast oznacza bezpośrednie korzyści, także te o charakterze ekonomicznym:
- Optymalne warunki pracy: pracownicy nie będą narażeni na długotrwałe oddziaływanie szkodliwych substancji, co może wiązać się nie tylko z odpowiedzialnością pracodawcy, ale również nieobecnościami spowodowanymi np. zwolnieniami chorobowymi. Planowanie będzie więc łatwiejsze.
- Wyższy poziom bezpieczeństwa: substancje łatwopalne powstające w trakcie obróbki mogą być przyczyną pożarów czy wybuchów. Ich usunięcie znacznie redukuje ryzyko wystąpienia wypadków.
- Wolniejsze zużycie maszyn: pył i inne zanieczyszczenia przyczyniają się do uszkodzeń i szybszego zużycia urządzeń wykorzystywanych w zakładzie. Odpowiedni system wentylacji pozwoli utrzymać je w lepszej kondycji, co znajdzie przełożenie na dłuższą żywotność, a więc również wymierne oszczędności.
- Odzyskiwanie ciepła: nowoczesne systemy dzięki wykorzystaniu specjalnej przepustnicy będą w stanie odzyskiwać ogrzane powietrze. W sezonie zimowym mogą więc stanowić dodatkowe źródło ciepła, co przełoży się na koszty związane z ogrzewaniem.
W każdym przypadku warto skonsultować się z ekspertami z Eckert. Pomogą w doborze systemu wentylacji, który sprawdzi się najlepiej w przypadku konkretnych technologii, urządzeń i profilu działania.
/ Materiał partnera /