Wskaźnik zatrudnienia KOF (KOF-Beschäftigungsindikator) zatrzymał się, według doniesień KOF, po raz pierwszy od dwóch lat. Wskaźnik obniżył się w czwartym kwartale 2022 roku do 14,3 z 16,0 punktów w trzecim kwartale. Wskaźnik nadal znajduje się ponad średnią wartością. Jednak spadek może być pierwszą oznaką tego, że wymagające środowisko gospodarcze będzie miało wpływ na liczby zatrudnionych.
Nadal więcej zatrudnień niż zwolnień
Wskaźnik zatrudnienia KOF jest wyliczany z ćwierćrocznych badań koniunkturalnych, przeprowadzonych przez KOF. Podczas badań około 4,5 tys. przedsiębiorstw zostało zapytanych o plany i oczekiwania dotyczące zatrudnienia pracowników. Większość firm nadal ocenia obecną ilość pracowników jako zbyt niską. Poza tym liczba firm chcących zatrudnić pracowników jest znacznie wyższa niż liczba firm planujących zwolnienia.
Jak podaje KOF perspektywy zatrudnienia pogorszyły się przede wszystkim w bankach i przemyśle wytwórczym. Wskaźnik zatrudnienia w przemyśle wytwórczym spadł z 9,2 na 0,7 punktów. Większa część firm biorących udział w badaniu spodziewa się w najbliższych trzech miesiącach konieczności dokonania cięć w kadrze. Także perspektywy zatrudnienia w bankach są nieciekawe i zbliżają się do długoletniej wartości średniej. W pozostałych branżach wskaźnik zatrudnienia nadal znajduje się na wysokim poziomie.
Źródło: Blick