W listopadzie stopa inflacji pozostała na poziomie 0,7%, w grudniu było podobnie i wyniosła 0,6%, jak podał Federalny Urząd Statystyczny. Można zatem założyć, że Szwajcaria miała pod koniec roku inflację pod kontrolą. Niemniej jednak w 2024 roku nastąpiły poważne zmiany cenowe w przypadku wielu towarów i usług. Średnio lokalne produkty były o 1,1% droższe niż w roku poprzednim, mimo że inflacja znacznie spadła. W 2023 roku wynosiła ona 2,1%, a w 2022 roku 2,8%.
Sprawdzając ceny, można zauważyć, na które produkty wydaliśmy więcej w 2024 roku, a gdzie udało nam się odrobinę zaoszczędzić pieniądze. Niespodzianek nie ma w przypadku mieszkań i energii. Te są nadal wyraźnie droższe niż rok temu (+3,4%). Z drugiej strony, leki są o 2,8%, a odzież i obuwie o 1,4% tańsze niż w grudniu 2023 roku.
Żywność – jak zmieniły się ceny w Szwajcarii w 2024 roku?
Wielu sprzedawców detalicznych postawiło w ostatnich miesiącach na obniżki i opuściło swoje ceny. W rezultacie żywność i napoje bezalkoholowe stały się tańsze o 0,9%.
Zmieniły się ceny również w alejkach warzywnych, ale na plus. Prawie wszędzie trzeba było wydać ponad 10% mniej na owoce, warzywa korzeniowe, kapustę i warzywa sałatkowe. Pieczywo w Szwajcarii jest tańsze o 1,1% od początku roku, makarony o 4,5%, a sery półtwarde i twarde o 2,8%.
Z drugiej strony, mieszkańcy Szwajcarii musieli sięgnąć nieco głębiej do portfela po ulubioną czekoladę. W porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku, w grudniu była ona droższa o 9,1%. Kawa również kosztowała o 2% więcej.
Turystyka napędza wzrost cen
Turystyka jest jednym z powodów, dla których średnie ceny w 2024 roku wzrosły. Ceny pakietów wakacyjnych za granicą wzrosły o 3,8%, a w Szwajcarii o 1,9%. Branża hotelarska i parahotelarska są również podwyższyła ceny, odpowiednio o 2,6 i 4,5%.
Narciarze, szczególnie teraz, odczuwają fakt, że kolejki górskie i wyciągi narciarskie również nie były w stanie zaoferować niższych cen karnetów narciarskich w zeszłym roku. Wzrosły one wówczas o 3,3%.
Transport był odrobinę tańszy
Z drugiej strony, mieszkańcy alpejskiego kraju wydali mniej pieniędzy na transport niż w poprzednim roku. Kierowcy z silnikiem spalinowym skorzystali na tańszym oleju napędowym (-5,4%) i benzynie (-1,3%). Używane samochody były również o 3,6% tańsze w grudniu niż w tym samym miesiącu poprzedniego roku. Ceny wynajmu aut spadły aż o 16,6% w ciągu całego roku.
Ceny regionalnego transportu publicznego spadły o 2,9%. Natomiast osoby dojeżdżające do pracy wydały o 0,7% więcej na dalekobieżny transport publiczny między większymi miastami Podróże samolotem stały się zaś o 4,6% tańsze.
Źródło: Blick