Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcaria: Inflacja uderza w klasę średnią i potrzebujących

inflacja

Koszty energii oraz artykułów spożywczych idą stale w górę. Teraz także składki na ubezpieczenie zdrowotne mają podrożeć. To ciągnie za sobą poważne konsekwencje, nie tylko dla osób pobierających zasiłek inwalidzki (Invalidenversicherung) i pomoc socjalną (Sozialhilfe).

Dla wielu osób w Szwajcarii żyjących na granicy ubóstwa sytuacja jest krytyczna. Inflacja zaczyna teraz również uderzać w osoby, które według oficjalnych statystyk nie należą do ubogich, np. pracowników na nocnej zmianie, którzy przez to muszą korzystać z samochodów, kurierów małych firm i osób samotnie wychowujących dzieci. Jednak według ekspertów najbardziej dotkliwe skutki inflacji mieszkańcy Szwajcarii odczują dopiero pod koniec roku, gdy ogłoszona zostanie wysokość składek na ubezpieczenie zdrowotne i przyjdą znacznie wyższe rachunki za dodatkowe koszty.

“Koszty energii i składek ubezpieczeniowych, które mają wzrosnąć o nawet 10%, martwią ludzi”, tłumaczy Pascal Pfister, kierownik Schuldenberatung Schweiz. Te sprawy dotykają nie tylko osób pobierających zasiłki socjalne i inwalidzkie. “Niezwykle ważne tematy, które są bliskie ludziom to przede wszystkim: mieszkanie, ubezpieczenie zdrowotne, żywność i paliwo”, mówi Aline Masé, kierowniczka działu polityki społecznej Caritas. ”Gdy drożeją towary luksusowe, nie dotyka to osób z małym budżetem. Jednak jeśli drożeje chleb i inne podstawowe artykuły spożywcze, to sytuacja dla tych ludzi staje się niezwykle trudna”, dodaje Masé.

Mieszkańcy zaciskają pasa

Także w szwajcarskim banku żywności Stiftung Schweizer Tafel wyraźnie widać skutki inflacji. “Ludzie boją się tego co nadejdzie i zaciskają pasa. Wielu z nich stara się oszczędzać i ograniczyć jeszcze mocniej do tego co najpotrzebniejsze”, informuje kierownik banku żywności Marc Ingold. Już teraz przygotowuje się na skutki drogiej jesieni, które będą odczuwalne z opóźnieniem.

Wielki popyt na pomoce pomostowe, jak ubrania czy żywność odczuwają tzw. Armie Zbawienia, czyli Heilsarmee. “Osoby mniej zamożne, które nie posiadały wiele, teraz mają jeszcze mniej. Potrzebujący starają się opłacić wszystkie rachunki dostępnymi im środkami finansowymi. Po tym niewiele im zostaje”, tłumaczy Ursula Käufler kierownik Passanten-Hilfe Bern.

Źródło: Blick

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!