Zmiana kasy chorych
Co jesień kasy chorych podnoszą składki na ubezpieczenia zdrowotne, a ich klienci stają przed decyzją zmiany swojej ubezpieczalni. Kiedy można wypowiedzieć obecną umowę? Na co należy zwrócić uwagę przenosząc się do innej kasy chorych?
Jeżeli nie posiadasz żadnych zobowiązań finansowych względem kasy chorych, możesz bez problemu wypowiedzieć umowę o ubezpieczenie podstawowe z końcem roku i zgłosić się do innego usługodawcy. Wypowiedzenie najlepiej wysłać w formie pisemnej z wyprzedzeniem, ponieważ musi dotrzeć do kasy chorych do 30 listopada. Przejście staje się faktem dopiero w momencie, gdy stara ubezpieczalnia poinformuje o tym pisemnie nową.
Rozmowy w sprawie podwyżki: argumenty
Od października rozpoczynają się rozmowy w sprawie podwyżek wynagrodzenia. Jak argumentować?
Pracownik zasadniczo nie posiada prawa do dopasowywania jego wynagrodzenia do obecnej sytuacji gospodarczej. Liczy się Twoja praca, kwalifikacje, bardziej odpowiedzialne obowiązki. Przed rozmową z szefem warto zastanowić się, co osiągnąłeś, jakie korzyści odnosi przedsiębiorstwo z Twojego zatrudnienia. Zasięgnij informacji na temat sytuacji finansowej firmy i przygotuj się na odparcie kontrargumentów. Jeżeli nie starczy na podwyżkę, może uda Ci się wywalczyć jednorazową premię, pokrycie kosztów dalszego kształcenia bądź dodatkowy niepłatny urlop?
Zmiana ogumienia na zimę
Nagłe załamanie pogody i rano budzisz się w bajkowej krainie śniegu. Kiedy trzeba zmienić opony na zimowe?
Prawo nie zmusza do zmiany ogumienia na zimowe. W praktyce sprawdza się jedna zasada, która po niemiecku brzmi „von O bis O” (od O do O), przy czym pierwsze „O” to „Oktober”, czyli październik, a drugie – „Ostern” czyli Wielkanoc. Zatem w tym przedziale czasowym powinniśmy jeździć na zimowych oponach. Należy również pamiętać, że profil opon zarówno zimowych, jak i letnich powinien wynosić 1,6 mm. Zmiana ogumienia przedkłada się nie tylko na bezpieczeństwo – pozwala też uniknąć mandatu za utrudnienia w ruchu drogowym (jeżeli w złych warunkach pogodowych będziesz jechać szczególnie wolno, mając założone letnie opony). Kiedy dojdzie do wypadku, konsekwencje mogą być znacznie bardziej nieprzyjemne.
Jesienne spory o spadające liście
Liście z drzewa sąsiada nie tylko pokrywają złotym kobiercem Twój ogród, ale również zapychają rynnę. Co począć?
Nie pozostaje Ci nic innego, jak uprzątnąć listowie i odetkać rynnę, ponieważ spadające jesienią liście są normalnym zjawiskiem i nie zaliczają się do naruszeń.
Czy sąsiad ma rację, twierdząc, że używanie dmuchawy do liści w celach prywatnych jest zabronione?
Jako osoba prywatna masz również prawo do używania dmuchawy do liści, mimo że robi więcej hałasu niż miotła i grabie. Nie obowiązują także żadne ograniczenia dotyczące stopnia hałasu dmuchaw. Należy jednak zastosować się do zarządzeń dotyczących ciszy nocnej.
Śliskie liście – kto odpowiada w razie wypadku?
Liście na schodach i dróżce prowadzącej do bloku mieszkalnego. Kto poniesie odpowiedzialność, jeżeli dojdzie do wypadku?
Za odpowiednie utrzymanie bloku odpowiada w pierwszej kolejności właściciel. Nawet jeżeli ten zleci zadanie dozorcy, w razie problemów i tak zostanie pociągnięty do odpowiedzialności. Przysługuje mu jednak prawo do odszkodowania ze strony dozorcy, gdy ten zaniedba swoje obowiązki.
Ogrzewanie
Lato dobiegło końca i już w mieszkaniu panuje straszny ziąb. Właściciel twierdzi, że ogrzewanie zostanie uruchomione dopiero w listopadzie. Ma do tego prawo?
Nie. Jako najemca masz prawo do temperatury pokojowej w mieszkaniu, która powinna wynosić 20-21 st. Celsjusza. Jeżeli spadnie poniżej tej wartości, oznacza to, że właściciel nie wywiązuje się z umowy i tym samym możesz mu zagrozić przelaniem wartości czynszu na specjalne konto oszczędnościowe (dane dostępne w placówce organu rozjemczego).
Problemy w szkole
Od rozpoczęcia roku szkolnego minęło zaledwie kilka tygodni, a wychowawczyni dziecka już poinformowała o konieczności przeniesienia go do szkoły specjalnej, ponieważ w normalnej sobie nie poradzi. Co robić?
Zażądaj szczegółowych informacji od nauczyciela. Zgłoś się również do szkolnego psychologa lub poradni psychologicznej, a następnie poproś o pomoc w wyborze rozwiązania, które okaże się najlepsze dla Twojego dziecka. Jeżeli nie dojdzie do porozumienia i decyzję podejmie za Ciebie szkoła, możesz skierować sprawę do sądu.
Anulowanie rezerwacji pokojów
Co roku organizuję dla wolontariuszy wycieczkę wraz z noclegiem. Na swoje nazwisko rezerwuję pokoje hotelowe dla 20-30 osób. Jakie są konsekwencje, kiedy muszę anulować rezerwacje krótko przed planowanym przybyciem?
W tym przypadku mamy do czynienia z wiążącą umową. W przypadku anulowania rezerwacji należy pokryć koszty za pokoje oraz jedzenie (jeżeli zakupiono już niezbędne składniki i nie można znaleźć innego rozwiązania sytuacji). Gdy jednak hotel będzie w stanie wynająć pokoje innym gościom, nie musisz ponosić żadnych kosztów. O ewentualne anulowanie i jego skutki warto zapytać już podczas składania rezerwacji.