Szwajcaria: Migrantki pracują więcej?

 

Choć utarło się przekonanie, że osoby przybywające do Szwajcarii znajdują zatrudnienie w branżach słabo płatnych, okazuje się, że to częściowo mit.

Migrantki, które przybywają do Szwajcarii, mają często wykształcenie wyższe, są gotowe pracować dłużej i sprawdzają się na stanowiskach kierowniczych – wynika z nowych badań. Taki obraz za nic nie pasuje do utartego przekonania, że osoby z zagranicy nie są skore do pracy, a ich jedyną przyszłością jest praca w opiece, handlu czy gastronomii.

Czy to kompletny mit? I tak, i nie. Wiele pań, które przybywają do Szwajcarii z zagranicy, posiada wykształcenie wyższe (35%), a także doświadczenie w zawodzie. W porównaniu z kobietami żyjącymi w Konfederacji od urodzenia, jest ich o 7% więcej. To samo wykształcenie posiada 28% Szwajcarek. Poza tym migrantki są często bardziej zmotywowane do ciężkiej pracy, chcąc utrzymać swoją rodzinę samodzielnie, a nie korzystać tylko z pomocy państwa.

Jednak zaangażowanie, wykształcenie i wyśmienite predyspozycje, to nie zawsze wszystko, aby osiągnąć sukces w obcym kraju. Jak się okazuje, pracodawcy wciąż patrzą podejrzliwie na dyplomy zagranicznych szkół, preferując papiery szwajcarskich placówek. Właśnie takie podejście przyczyniło się do wykonywania przez migrantki pracy mniej zarobkowej i takiej, która nie jest chętnie podejmowana przez panie zamieszkujące Szwajcarię od urodzenia.

Wyjściem z sytuacji jest nierzadko otwarcie własnego biznesu i bycie sobie samej panią, na co decyduje się coraz więcej migrantek. Tendencję tę odzwierciedlają liczby – aż 22% z nich znajduje się na stanowiskach kierowniczych, podczas gdy w przypadku Szwajcarek to zaledwie 15%. Kobiety, które przybyły do Konfederacji często są na tyle zdeterminowane i świadome tego, czego chcą, że podejmują ryzyko związane z prowadzeniem własnego biznesu i finalnie odnoszą sukcesy.

Jak podsumowuje autorka badań, Marina Richter, mieszkańcy Szwajcarii powinni przestać postrzegać migrantów jako ciężar, ponieważ wnoszą oni wiele do szwajcarskiej gospodarki i nie tylko.

 

Źródło: 20min.ch

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!