Szwajcaria pilnie poszukuje opiekunów i pielęgniarzy

Brak chętnych do pracy w Szwajcarii

Szwajcarskie szpitale zmagają się z brakiem wykwalifikowanego personelu, który mógłby zając się pacjentami. Zarobki w zawodzie nie są jednak zachęcające.

W szpitalu w Aarau poszukiwanych jest aż 80 pielęgniarzy i opiekunów. Podobnie wygląda sytuacja w pozostałej części kraju. Ze względu na pandemię koronawirusa, większa ilość personelu jest potrzebna na dziale intensywnej terapii, przez co na pozostałych oddziałach zaczyna brakować chętnych do pracy.

Zapotrzebowanie wzrosło o 150%

Już w połowie grudnia w Szwajcarii czekało aż 6742 wolnych posad na stanowiskach pielęgniarskich i opiekuńczych. Przed 8 laty liczba ta wynosiła jeszcze 2630. Tak wynika z danych X28. Oznacza to, że zapotrzebowanie wzrosło aż o 150%.

Brak odpowiedniego wynagrodzenia

Mimo ogromnego zapotrzebowania i wagi zawodu dla funkcjonowania społeczeństwa, wynagrodzenia w branży są stosunkowo niskie. Opiekunowie i pielęgniarze w szpitalach mogą liczyć na średnio 6700 CHF  miesięcznie. W porównaniu z 2009 rokiem to wzrost jedynie o 460 CHF. Osoby rozpoczynające prace w zawodzie otrzymują na start średnio 5850 CHF.

Szpitale nie mają więcej pieniędzy

Mimo chęci wypłacenia pracownikom większych pensji, szpitale po prostu nie są w stanie tego zrobić. Szczególnie nie jest to łatwe w czasach pandemii, gdy raczej straciły pieniądze, niż zyskały.

Mimo zapowiedzi polityków placówki te nie są więc w stanie wypłacić dodatku za dodatkowy nakład pracy w pandemii lub wypłacają bardzo niskie kwoty.

Docenienie

W zawodzie pielęgniarzy i opiekunów 90% osób to kobiety. Większość z nich pracuje na część etatu. Wynagrodzenie jest dla nich jednym z najważniejszych czynników, lecz liczy się także uznanie i docenienie ich pracy.

Braki będą coraz większe

Brak odpowiedniego wynagrodzenia, praca na zmiany i duże obciążenie emocjonalne mogą być powodem małej popularności zawodu. A w niedalekiej przyszłości braki będą tylko większe. Z badania wykonanego na zlecenie kraju wynika, że do 2023 roku w kraju będzie brakowało 65 tys. pielęgniarzy i opiekunów.

W planach jest stworzenie specjalnych programów zachęcających do rozpoczęcia wykształcenia w zawodzie. Powinny one zapewnić także większe kompetencje. Szwajcarski rząd obawia się jednak ogromnych kosztów związanych z inicjatywą.

Źródło: srf.ch

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!