Z prognoz Federalnego Urzędu ds. Ubezpieczeń Socjalnych (BSV) wynika, że do 2030 roku trzeba będzie zatrudnić dodatkowo 134 000 pracowników, aby zapewnić opiekę osobom starszym, niepełnosprawnym, dzieciom czy uzależnionym – donosi „SonntagsZeitung”.
Największe zapotrzebowanie przypadnie na opiekunów osób starszych. W tej branży w przeciągu kolejnych 15 lat musi pracować 140 000 osób. Placówki sprawujące opiekę nad niepełnosprawnymi, uzależnionymi i chorymi psychicznie także muszą zwiększyć liczbę pracowników.
Zapotrzebowanie na opiekę socjalną rośnie wraz ze zwiększaniem się liczby mieszkańców oraz starzeniem społeczeństwa. Długość życia wzrasta wraz z postępem medycyny – warto pamiętać, że dzięki odpowiedniej opiece osoby np. po ciężkim wylewie są w stanie przeżyć kolejne kilka lat.
Placówki o których mowa już teraz mają problem ze znalezieniem odpowiedniego personelu. Z czasem dodatkowe ręce do pracy będą jeszcze bardziej potrzebne. Eksperci obawiają się, że niektóre instytucje nie przetrwają – na przykład żłobki, które do 2030 powinny podwoić liczbę zatrudnionych.
Specjaliści sprawdzają czy kształcenie migrantów na opiekunów dla dzieci może okazać się dobrym rozwiązaniem.
Źródło: 20min