Mieszkańcy Szwajcarii chętnie chodzą na zakupy w czasie urlopu. Jednak nieliczni zgłaszają zakupione przedmioty do kontroli celnej. Warto bowiem wspomnieć, że wszystkie rzeczy, których wartość przekracza 300 franków, podlegają opodatkowaniu VAT. Mimo to 75% osób nie zgłasza swoich towarów. Najczęściej przemycany jest alkohol, ubrania, urządzenia elektryczne oraz biżuteria i zegarki. Każdy, kto nie zgłosił towarów podlegających podatkowi VAT, a został na odprawie celnej przyłapany, ryzykuje wysoką karę, ponieważ jest to przestępstwo urzędowe.
W związku z tym następuje celna procedura karna i grzywna, a podatki i tak muszą być zapłacone później. Warto pamiętać, że im więcej nielegalnie importowanych towarów, bądź im wyższa jest ich wartość, tym wyższe są podatki i grzywny. Zazwyczaj jest to wielokrotność unikniętego podatku, niezależnie czy był to tytoń, alkohol czy odzież. Przykładowo, jeśli osoba nie dokonała odprawy celnej odzieży o wartości 400 franków, musi spodziewać się grzywny w wysokości od 50 do 120 franków oraz podatek w wysokości 30 franków. Opłaty w przypadku tytoniu i alkoholu są znacznie wyższe, gdyż oprócz podatku VAT trzeba jeszcze zapłacić opłatę celną. Zatem i grzywna w tym zakresie jest znacznie wyższa.
Kombinacje
Większość mieszkańców Szwajcarii, nie boi się przemycać towarów przez granicę. 8 na 10 osób przyznało, że nie muszą nic specjalnego robić, aby nie zwrócić uwagi urzędników celnych. Przede wszystkim osoby poniżej 50 roku życia myślą, że dzięki prostym sztuczkom uda im się uniknąć przeszukania. 5% osób od razu ubiera nowe ubrania, aby celnicy uwierzyli, że odzież nie jest nowa. Innym sposobem jest ucinanie metek bądź powolne przejście przez zieloną strefę, aby nie wzbudzić zainteresowania. Rzadko się zdarza, że do przemytu namawia się osoby trzecie, lub własne dzieci.
Jednak nie warto podejmować się takich sztuczek, gdyż celnicy mogą poprosić o informacje dotyczące wyciągów z kart kredytowych. Celnicy stoją każdego dnia na granicy i dlatego mają duże doświadczenie w wykrywaniu przeróżnych sztuczek przemytniczych. W ubiegłym roku wykryto ponad 30 000 przypadków przemytu w ruchu turystycznym.
Osoby, którym udało się coś podczas odprawy celnej coś przemycić, nie powinny się jeszcze cieszyć. Takie naruszenie prawa może być jeszcze karane później, aż do osiągnięcia przedawnienia.
Źródło: 20min