Jak wynika z najnowszej analizy platformy Indeed, aż 13,8% wszystkich aktualnych ogłoszeń w Szwajcarii zawiera opcję pracy zdalnej – w pełnym lub częściowym (hybrydowym) wymiarze.
Co ciekawe, na początku roku odsetek ten wynosił jeszcze 12,8%. Z drugiej strony w porównaniu do czasu sprzed pandemii COVID-19 liczba takich ofert jest niemal czterokrotnie większa.
Szwajcaria liderem wzrostu ofert pracy z home office
W pierwszym kwartale 2025 roku Szwajcaria osiągnęła najwyższy odsetek ogłoszeń z pracą zdalną od momentu rozpoczęcia analiz przez Indeed w 2019 roku – 13,9%. W ujęciu międzynarodowym alpejski kraj plasuje się w czołówce pod względem udziału ofert z home office.
Dla porównania: w USA odsetek ten wynosi 7,9%, we Francji 12,3%, a we Włoszech 10,5%. Większy udział eksperci odnotowali jedynie w Austrii (16,5%), Wielkiej Brytanii (15,9%), Niemczech (15,2%) oraz Kanadzie (14,1%).
Jednak to właśnie w Szwajcarii tempo wzrostu ofert zdalnych było w pierwszym kwartale najszybsze spośród wszystkich badanych krajów, wynika z raportu Indeed.
Home office już nie tylko w IT
Jak wskazuje raport, praca zdalna nie jest już jedynie tymczasowym trendem, lecz trwałym elementem nowoczesnego rynku pracy. Najczęściej oferowana jest nadal w branży informatycznej. Ale także w innych sektorach biurowych – takich jak prawo, finanse, bankowość czy księgowość – co trzecia oferta zawiera możliwość pracy z domu.
Praca fizyczna mniej elastyczna, ale stabilna
Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w zawodach wymagających fizycznej obecności. W sektorze opieki zdrowotnej tylko 4% ogłoszeń przewiduje pracę zdalną. W handlu detalicznym, rzemiośle, technice i mechanice jest to zaledwie 6%.
Choć na pierwszy rzut oka może to wyglądać na brak elastyczności, według analizy Indeed w czasach gospodarczej niepewności stanowi to zaletę. Zawody wymagające obecności na miejscu są często uznawane za kluczowe dla funkcjonowania systemu i mniej podatne na wahania koniunkturalne.
W ostatnich miesiącach szczególnie branże biurowe, a zwłaszcza sektor technologiczny, odnotowały wyraźny spadek zapotrzebowania na pracowników.
Źródło: Indeed / Blick