W sektorze wtórnym (przemysł i budownictwo) zatrudnienie wzrosło o 2,1% (+24 tys. miejsc pracy), a w sektorze usług o 2,2% (+93 tys. miejsc pracy).
W przeliczeniu na etaty wielkość zatrudnienia osiągnęła 4,235 mln stanowisk pracy (+2,2%). To o 93 tysiące więcej niż rok temu. Po wyrównaniu sezonowym i w porównaniu do poprzedniego kwartału liczba pracowników w spółkach wzrosła o 0,6%.
Oznacza to, że w ciągu kwartału poziom zatrudnienia wzrósł o 0,4% w przemyśle i budownictwie oraz o 0,5% w sektorze usług.
Różnice według regionu
W ujęciu rok do roku wszystkie branże wykazały wzrost liczby zatrudnionych, choć różnice były znaczne. W sektorze wtórnym wzrost był dodatni zarówno w budownictwie (+1,4%), jak i przetwórstwie (+2,4%).
Istnieją także różnice w odniesieniu do głównych regionów. Podczas gdy wzrost w Ticino był najsłabszy i wyniósł 0,6%, region Zurychu odnotował wzrost o 3,4%.
Mniej wolnych miejsc
Jednocześnie nastąpił niewielki spadek liczby wakatów. W porównaniu rok do roku liczba ta spadła o 2,3%, do 124.700.
Pomimo spłaszczenia koniunktury perspektywy w zakresie zatrudnienia pozostają pozytywne. Według BFS odsetek firm planujących zwiększenie zatrudnienia w krótkim okresie wyniósł 14% całkowitego zatrudnienia. Odsetek tych, którzy zamierzają je zmniejszyć, wynosi 2,8%. Pozostałe 18.000 ankietowanych firm chciało zatrzymać pracowników lub nie wypowiadało się na ten temat, pisze BFS.
Obliczany na tej podstawie wskaźnik perspektyw zatrudnienia spadł nieznacznie w porównaniu do roku poprzedniego (-1,1%) do poziomu 1,06. Największy spadek wskaźnika zanotowała aglomeracja Zurychu (-2,7%).
BFS informuje także o lekkim rozluźnieniu w zakresie rekrutacji pracowników. Mówi się, że trudności ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników nieznacznie spadły w porównaniu z analogicznym kwartałem ubiegłego roku, przy czym firmy z branży budowy maszyn nadal są poważnie dotknięte tym problemem, a sytuacja w branży hotelarsko-gastronomicznej wyraźnie się poprawiła.
Źródło: SRF