Partnerzy społeczni porozumieli się co do podwyżek oscylujących średnio wokół 0,8%. Z drugiej strony ceny w Szwajcarii podskoczyły o 3%. Tym samym realne wynagrodzenia nie wzrosły, a spadły o 2,2% – informuje SRF, powołując się na dane z BFS.
Szwajcarski Urząd Statystyczny swoje wnioski wyciągnął na podstawie analizy umów taryfowych, czyli tzw. GAV. Pod lupę analitycy wzięli takie, pod którym podlega minimum 1500 osób. Dla porównania, w 2021 roku podwyżki płac wyniosły średnio o 0,4%, czyli o połowę mniej niż teraz.
Podwyżki w poszczególnych branżach i gałęziach gospodarki
W przemyśle oraz w budownictwie rzeczywiste płace wzrosły o 0,9%, w usługach natomiast o 0,8%. W branży budowlanej najbardziej skorzystali pracownicy biurowi z podwyżką rzędu 1,1%. Najgorzej pod tym względem wypada z kolei sektor zdrowotny i opieka społeczna, gdzie płace wzrosną średnio o 0,7%.
Podwyżki związane z umowami taryfowymi trzeba natomiast rozgraniczyć. Ze wspomnianych 0,8%, średnio 0,5% przypada na indywidualne a 0,3% na generalne podwyżki. Tym samym 38% z sumy przewidzianej na podwyżkę płac zostaje rozdzielonych po równo na wszystkich zainteresowanych.
Rosną płace minimalne
Płace minimalne zapisane w najważniejszych umowach taryfowych wzrosły średnio w 2022 roku o 0,6%. W sektorze przemysłowym podwyżki wyniosły 0,6% a w usługowych 0,7%.
Warto pamiętać, że GAV ze stawkami minimalnymi obejmują blisko 1,6 mln pracowników w Szwajcarii.
Źródło: BFS / SRF