Szwajcarski kanton wprowadza płacę minimalną

zeznanie podatkowe, oświadczenie podatkowe, terminy składania, szwajcaria,

Mimo sprzeciwu ze strony pracodawców i organizacji branżowych, płaca minimalna weszła w życie wyrokiem Sądu Federalnego.

Na podstawie normy, wprowadzonej w 2011 roku do konstytucji kantonu Neuenburg, Sąd Federalny orzekł, że wprowadzenie płacy minimalnej w wysokości 20 franków na godzinę jest dopuszczalne. Prawo wchodzi natychmiast w życie, mimo sprzeciwu ze strony pracodawców oraz organizacji branżowych, które zarzucały projektowi sprzeczność z zasadą wolności gospodarczej oraz zasady równego traktowania.

Z tą argumentacją nie zgodził się Sąd Federalny, który uznał, że wprowadzenie płacy minimalnej w kantonie Neuenburg ma na celu walkę z biedą i ubóstwem. Z kolei jego wysokość w postaci 20 franków określono mianem stosunkowo niskiej ale koniec końców proporcjonalnej. Kolejnym argumentem były wyjątki od jej wypłacania, które mają obowiązywać przykładowo w rolnictwie.

Za podstawę do ustalenia minimalnej płacy ustawodawca wziął wynagrodzenie sięgające 41.759 franków rocznie. Dzieląc to przez 41 godzin pracy tygodniowo i 52 tygodnie pracy w przeciągu roku, dochodzimy do stawki na poziomie 20 franków za godzinę.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!