Szwajcarskie firmy nie chcą znosić restrykcji

Praca w Szwajcarii

Szwajcaria zniosła większość restrykcji wprowadzonych podczas ostatniej fali koronawirusa. W zupełnie inny sposób reagują jednak duże firmy. Niemal połowa z nich chce pozostać przy noszeniu maski do odwołania. 

Branża technologiczna zniosła obowiązek noszenia masek w miejscu pracy. Jednak pracownicy mogą nadal zakrywać usta i nos według własnego uznania. Ze względu na sytuację związaną z zakażeniami, nadal będą dostępne środki dezynfekujące.

W firmach pracownicy mają wpływ na decyzje

Firma biotechnologiczna i farmaceutyczna Novartis znosi obowiązek noszenia masek w swoich biurach. Natomiast w zakładach produkcyjnych nadal obowiązuje zasada „dystans lub maska”.

W firmie Roche pozostaje obowiązek noszenia masek w pomieszczeniach zamkniętych. Maskę można zdejmować jednak w miejscu pracy i podczas imprez, jeśli zachowana jest bezpieczna odległość (1,5 metra).

Firma spożywcza Nestlé utrzymuje do odwołania istniejące środki ochrony, takie jak noszenie maski, stosowanie środków dezynfekujących oraz zasady zachowania odstępów. Bezpieczeństwo i dobre samopoczucie pracowników jest ich najwyższym priorytetem.

Firma telekomunikacyjna Swisscom łagodzi środki nieco wolniej. Pracownicy w sklepach Swisscom noszą maski. Natomiast liczba uczestników w salach konferencyjnych jest ograniczona oraz zalecane jest noszenie masek podczas warsztatów czy spotkań. 

Sieci handlowe Coop i Migros zniosły obowiązek noszenia masek w biurach i sklepach. Przy produkcji u Coop maska może być stosowana w specjalnych sytuacjach. Migros również postępuje w podobny sposób.

Niektóre firmy oferują bardziej elastyczne modele pracy

Bank UBS zniósł wymóg stosowania masek oraz zaoferował pracownikom wygodny model pracy. Już wcześniej w wewnętrznej ankiecie zatrudnieni wyrazili chęć poprawy równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. „Tam, gdzie to możliwe oferujemy naszym pracownikom hybrydowe modele pracy” – informuje bank w specjalnym komunikacie.

SBB zniosły wymóg noszenia maski – z wyjątkiem pracowników pociągów, dla których nie jest to jeszcze możliwe. Większość zatrudnionych w SBB nie może pracować zdalnie ze względu na pełnione funkcje. Natomiast dla reszty pracowników SBB przewiduje stopniowy powrót do pracy w biurze. 

Źródło: blick

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!