Na rachunki ma wpływ nie tylko ilość zużytej energii, lecz także inne aspekty – koszty sieci elektrycznej, opłaty związane z dostarczeniem energii i jej cena. Podczas gdy pierwsze z nich spadają, rosną opłaty związane z dystrybucją prądu ze źródeł energii odnawialnej. Z tego powodu decydująca jest trzecia kwestia, czyli koszty produkcji energii lub jej zakupu przez lokalnych dostawców prądu. Ceny hurtowe na rynku europejskim wzrastają bowiem po długim okresie zastoju, dzięki czemu także elektrownie wodne stają się znowu konkurencyjne.
Jak będą wyglądać taryfy dostawców elektryczności w przyszłym roku? Wygląda na to, że bardzo różnorodnie. W kantonie Berno operator BKW planuje wprowadzić niższe ceny w taryfie dziennej, a wyższe w nocnej. Dotychczas wyglądało to odwrotnie, jednak w ciągu dnia sieć elektryczna wspomagana jest energią słoneczną, BKW chce więc zachęcić konsumentów do mniejszego użytkowania prądu nocą.
Zaopatrzenie energią elektryczną przyjazną dla środowiska jest ważnym aspektem także dla firmy AEK. Ta chce od przyszłego roku całkowicie zaprzestać korzystania z prądu wytwarzanego w elektrowniach węglowych, a w przyszłości oferować tylko energię powstałą dzięki odnawialnym źródłom energii i w hydroelektrowniach.
Źródło: srf.ch