Te firmy przyciągają pracowników jak magnes

Darmowe jedzenie, praca, którą można przenieść do domu i znalezienie sensu życia? Nie są to kryteria według których absolwenci szkół szukają pracy. Przyszłego pracodawcę wybierają oni z całkowicie innych pobudek.

Wiele firm łamie sobie głowę, pyta w ankietach czego oczekują młodzi ludzie, zapewnia im darmowe posiłki i możliwość zdalnej pracy, prosto z domu. A młodzi? Ci nie potrzebują w sumie nic szczególnego, by czuć się szczęśliwym w firmie. Takie wyniki badań przedstawił ranking Universum Talent Research. Na jego potrzeby pytano studiujących, co kojarzy im się z atrakcyjnym pracodawcą. Odpowiedzi były niczym wyjęte z innej epoki: prestiż, międzynarodowość, innowacyjność, samochód, podróże, pieniądze i bezpieczeństwo.

Poszukujący pracy są rzeczywiście bardziej konserwatywni, niż by się wydawało. „Zależy im na pieniądzach, dobrej pracy, możliwościach objęcia kierownictwa i dalszego kształcenia” informuje Samuel Röllin z Universum. Kreatywny rozwój w dynamicznym środowisku pracy? To kryterium zajmuje dopiero miejsce dziesiąte rankingu. To czy pracownik uważa, że jego praca i przedsiębiorstwo są atrakcyjne, znajduje się na przedostatnim miejscu.

Także długoterminowo studenci nie oczekują nic szczególnego. Tutaj najważniejszym celem nie jest zarabianie dużej ilości pieniędzy czy bezpieczna praca, a umiejętność połączenia życia zawodowego z osobistym. Także wielkość firmy jest znaczącym kryterium. Najwięcej przyszłych absolwentów studiów chciałoby pracować w firmach średniej wielkości, z liczbą pracowników wahającą się od 100 do 500 pracowników. „Duże firmy zapewniają międzynarodowe środowisko i większe możliwości rozwoju kariery” tłumaczy Röllin. W ten sposób młodzi starają się zebrać jak najwięcej doświadczenia i nazwę dobrej firmy do swojego CV. Ich pragnienie samorealizacji w pracy staje się coraz większe.

Gdzie podziali się jednak młodzi chcący założyć własną działalność? Czy nie jest to już modne? Według wyników tylko 4-5%  z nich marzy o własnej firmie. Prawie połowa ankietowanych w Austrii chciałaby pracować w międzynarodowym koncernie, najchętniej w Google lub Red Bull. Następna generacja studentów, czyli dzisiejsi 14-latkowie, jest jednak bardziej samodzielna. Według Samuela Röllin „generacja Z ma nadzieję, pracować później w elastycznych warunkach czasowych i miejscowych. Nie chcą oni być tylko częścią koncernów tego świata”.

Oto ranking najbardziej pożądanych pracodawców pośród studentów z podziałem na kierunki studiów:

Nauki ekonomiczne:

1. Red Bull
2. Google
3. BMW
4. Porsche
5. Audi
6. L’Oréal Group
7. Außenministerium
8.
Raiffeisen Bank International
9. McKinsey & Company
10. Microsoft

Inżynieria:

1. Google
2. BMW
3. Siemens
4. Audi
5. Microsoft
6. voestalpine
7. Porsche
8. Strabag
9. Red Bull
10. ÖBB

Foto: Jijithecat (Own work) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!