Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Nowe przepisy

Te zmiany czekają w październiku na mieszkańców Szwajcarii

październik, 1 październik, kalendarz, liście, jesień
Foto: Freepik
W październiku w Szwajcarii nastąpią pewne zmiany. Wprowadzony zostanie ogólnokrajowy program recyklingu tworzyw sztucznych, a prawo dotyczące drugiego miejsca zamieszkania ulegnie zmianie. Oto przegląd tego, co zmienia się w Szwajcarii i co jeszcze warto wiedzieć.

Nowe zasady dotyczące drugiego mieszkania (niem. Zweitwohnung)

Od 2016 roku w gminach, w których odsetek drugich mieszkań wynosi ponad 20%, nie można budować nowych domów wakacyjnych. Reguluje to ustawa o drugich mieszkaniach (niem. Zweitwohnungsgesetz). Prawo to zostanie złagodzone od 1 października 2024 roku. Dodatkowe mieszkania i budynki mogą od teraz powstawać także przy przekształcaniu tak zwanych mieszkań na starym prawa (niem. altrechtliche Wohnungen). Dotyczy to również rozbiórki i przebudowy takich mieszkań. Powierzchnia mieszkalna może zostać powiększona maksymalnie o 30%.

Mieszkania budowane na starym prawie to nieruchomości, które legalnie istniały lub zostały legalnie zatwierdzone przed referendum w sprawie inicjatywy dotyczącej drugich mieszkań, które odbyło się 11 marca 2012 roku. Nieruchomości te można również sprzedawać lub wynajmować jako drugie mieszkania, chyba że dany kanton określi bardziej rygorystyczne zasady.

Nowa ustawa o wyrobach tytoniowych w Szwajcarii

Nowa ustawa o wyrobach tytoniowych wchodzi w życie 1 października 2024 roku. A wraz z nią bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące sprzedaży, reklamy i rejestrowania. Rada Federalna pisze w komunikacie prasowym: „Ustawa o wyrobach tytoniowych ma na celu ochronę ludności, zwłaszcza nieletnich, przed szkodliwymi skutkami konsumpcji tytoniu i nikotyny”. Ustawa reguluje, na przykład, ujednolicony ogólnokrajowy zakaz sprzedaży młodzieży w wieku poniżej 18 lat, a także surowsze ograniczenia reklamowe. Dotyczy to zarówno papierosów konwencjonalnych, jak i elektronicznych oraz innych produktów zawierających tytoń i nikotynę.

Rada Federalna przyjęła również rozporządzenie w sprawie wyrobów tytoniowych, które określa nowe ostrzeżenia obrazkowe, procedurę zakupów testowych i zgłaszanie wszystkich produktów do Federalnego Urzędu Zdrowia Publicznego.

Nowe jest także to, że w miejscach, w których obowiązuje zakaz palenia konwencjonalnych nie można będzie palić również papierosów elektronicznych i produktów podgrzewanych.

Recykling plastiku w całej Szwajcarii 

Zgodnie z komunikatem prasowym wydanym przez stowarzyszenie Recypac, w Szwajcarii wkrótce pojawi się nowa zbiórka plastikowych opakowań i kartonów po napojach.

Stowarzyszenie jest wspierane przez producentów opakowań, dystrybutorów, sprzedawców detalicznych, gminy i firmy zajmujące się recyklingiem, takie jak Aldi Suisse, Coop, Denner, Emmi, Lidl Switzerland, Migros, Nestlé, Unilever i Valora. Współpraca została zweryfikowana i zatwierdzona przez Komisję Konkurencji (ComCo).

Firmy współpracują ze sobą w całym łańcuchu gospodarowania i przetwarzania odpadami. Uczestniczące w programie firmy już opracowują swoje opakowania w taki sposób, aby można je było później łatwiej poddać recyklingowi. W praktyce oznacza to, że projektowanie opakowań i recykling są zharmonizowane.

Jak podaje Recypac, organizacja działa na zasadzie non-profit i przestrzega zasady zwrotu kosztów. Zbiórka odpadów nie jest jednak bezpłatna. Konsumenci muszą kupować worki od sprzedawców detalicznych. Organizacja nie ogłosiła jeszcze ich ceny.

Miejsca zwrotu worków różnią się w zależności od infrastruktury gmin. Ponieważ plastikowe opakowania i kartony po napojach podlegają monopolowi sektora publicznego na odpady, Recypac potrzebuje licencji od gmin w celu rozpoczęcia działalności. Zgodnie z komunikatem prasowym, zainteresowane gminy mogą udostępnić usługę swoim mieszkańcom od 1 października 2024 roku.

Szwajcarskie Stowarzyszenie Recyklerów Tworzyw Sztucznych (niem. Verband Schweizer Plastic Recycler – VSPR) jest już obecne w ponad 900 gminach. Od kilku lat przeprowadza certyfikowane zbiórki i obecnie obejmuje 55% szwajcarskiej populacji usługą zbiórki mieszanych tworzyw sztucznych z gospodarstw domowych. Teraz dołącza do niego Recypac.

Nowy kodeks postępowania dla pracowników administracji federalnej

Od 1 października 2024 roku pracowników administracji federalnej będzie obowiązywał nowy kodeks postępowania. Zawiera on najważniejsze zasady, które chronią reputację i wiarygodność administracji federalnej. „Zmieniony kodeks wyraźnie stwierdza na przykład, że w szczególności zachowania seksistowskie, molestowanie seksualne, zastraszanie i dyskryminacja nie będą tolerowane w Administracji Federalnej” – jest napisane oświadczeniu Rady Federalnej.

Pracownicy zostaną również uwrażliwieni na korzystanie z mediów społecznościowych. Większy nacisk zostanie położony na bezpieczeństwo informacji i ochronę danych. Rada Federalna podkreśla również, że nie będzie się tolerować niedyskrecji. Pracownicy są natomiast zobowiązani do „zgłaszania znanych poważnych przestępstw, w szczególności aktów korupcji”.

Zmiany w poszczególnych kantonach

Zakładanie nowych ogrodów żwirowych zakazane w Solurze 

Od 1 października 2024 roku nie można zakładać nowych ogrodów skalnych i żwirowych. Decyzję tą podjęła rada kantonu Solura. Według zwolenników obostrzenia nie jest to absolutny zakaz. Zgodnie z prawem ogrody skalne i żwirowe mogą być nadal zakładane, o ile będą porośnięte roślinami. W takim przypadku są one klasyfikowane jako kwalifikujące się tereny zielone.

Niższa opłata za naturalizację w Bazylei-Mieście

Opłata za naturalizację w Bazylei-Mieście spada o połowę. Od 1 października 2024 roku kanton obniża opłatę za nabycie obywatelstwa kantonalnego z 300 CHF do 150 CHF.

Wspólnota Obywatelska Bazylei wcześniej również obniżyła opłatę za uzyskanie obywatelstwa Bazylei dla obywateli Szwajcarii do 150 CHF. Każdy, kto chce uzyskać obywatelstwo Bazylei, będzie zatem musiał w przyszłości zapłacić 300 CHF.  150 CHF za obywatelstwo kantonalne i 150 CHF za obywatelstwo miasta Bazylea.

Naturalizacja pozostaje bezpłatna do 19 roku życia.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Wymiana prawa jazdy w październiku 

Faktycznie zmiana wchodzi w życie w listopadzie, ale już w październiku trzeba działać!

Niebieskie prawo jazdy straci ważność 1 listopada 2024 roku. Każdy, kto posiada taki dokument, musi go wymienić na prawo jazdy w formacie karty przed końcem października. 

Prawo jazdy w formie karty jest wydawane od 2023 roku. Każdy, kto nadal prowadzi pojazd z niebieskim prawem jazdy, ryzykuje w przyszłości mandatem. Od 1 listopada będzie to podczas kontroli  klasyfikowane jako jazda bez prawa jazdy. Grzywna w tym przypadku wyniesie 20 CHF.

Źródło: Blick

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!