Transport towarowy drogą lądową
Od 1 maja 2025 roku w życie wchodzą nowe przepisy dotyczące transportu drogowego osób i towarów w Szwajcarii. Nowelizacja ustaw i rozporządzeń przewiduje ściślejsze wymagania dotyczące siedziby firmy. Ma to zapobiec tworzeniu przez zagraniczne firmy na tzw. skrzynki pocztowe w celu obchodzenia zakazu kabotażu (czyli przewozu towarów wewnątrz kraju przez zagranicznych przewoźników).
Firmy transportowe muszą też spełniać określone kryteria finansowe, zależne od wagi pojazdów. Od teraz również samochody o masie powyżej 2,5 tony (ale poniżej 3,5 tony), które wykonują przewozy międzynarodowe, będą wymagały licencji. Zmiana ta dotknie głównie małych przedsiębiorców.
Rezerwacja miejsc dla rowerów w autobusach regionalnych
Od maja do października 2025 roku w wybranych, turystycznych regionach Szwajcarii będzie obowiązkowa rezerwacja miejsc dla rowerów w autobusach regionalnych (tzw. Postauto). Dotyczy to tras w: Gryzonii, Szwajcarii centralnej, Berneńskim Oberlandzie, Wallis oraz częściowo także we wschodniej Szwajcarii i Romandii.
Ticino na razie pozostaje wyłączone z tego obowiązku. Koszt rezerwacji to 2 franki, płatne oprócz biletu lub abonamentu rowerowego. Celem jest uniknięcie przepełnienia i rozczarowań wśród podróżnych w sezonie turystycznym.
Zmiany na rynku giełdowym – UE znika z listy ochronnej
Również 1 maja 2025 roku Unia Europejska zostaje usunięta z tzw. listy ochronnej szwajcarskich giełd. Środek ten włądze wprowadziły w 2019 roku w odpowiedzi na brak przedłużenia przez UE uznawalności szwajcarskich giełd.
Teraz, jak podaje rząd federalny, nie ma już potrzeby dalszego utrzymywania tego mechanizmu, ponieważ UE wiosną 2024 roku znowelizowała odpowiednie przepisy. Znosi to ograniczenia dla firm inwestycyjnych z UE w handlu akcjami szwajcarskimi.
Aptekarze w Lucernie z rozszerzonymi uprawnieniami
Od 1 maja 2025 roku aptekarze w kantonie Lucerna mogą wykonywać wszystkie szczepienia przewidziane w szwajcarskim kalendarzu szczepień. Muszą jednak posiadać stosowny certyfikat (niem. „Impfen und Blutentnahme”).
Do tej pory apteki w Szwajcarii mogły wykonywać jedynie kolejne dawki szczepień, o ile pierwszą podał lekarz. Jak podkreśla Karin Häfliger z Lucerneńskiego Stowarzyszenia Aptekarzy, nowe przepisy umożliwią szerszy dostęp do szczepień osobom, które rzadko odwiedzają lekarza rodzinnego.
Źródło: Blick
Foto: Pixabay