Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

To zmieni się w Niemczech od 1 lutego 2023 roku

zmiany Niemcy

Wraz z początkiem lutego 2023 roku w Niemczech w życie wchodzą nowe zmiany dotyczące m.in. obostrzeń koronawirusowych, apteczek samochodowych, energii wiatrowej a nawet żywienia. Oto skrót najważniejszych zmian.

Nowy standard dla apteczek samochodowych

Przed rokiem ustalono nowe standardy dla apteczek samochodowych, które wchodzą w życie wraz z początkiem lutego 2023 roku. Od lutego dla samochodów osobowych w Niemczech obowiązuje nowa norma DIN 13164:22, która zakłada, że w apteczkach poza dotychczasowym wyposażeniem muszą znajdować się 2 maseczki ochronne. Nie trzeba już wozić ze sobą trójkątnej chusty i chusty opatrunkowej. Nie istnieje konieczność kupowania nowych apteczek, jednak wyposażenie dotychczasowej apteczki musi zostać poszerzone o 2 maseczki.

Znika obowiązek noszenia maseczek w środkach transportu publicznego

W wielu niemieckich krajach związkowych obowiązek noszenia maseczek ochronnych w środkach transportu publicznego został zniesiony już pod koniec ubiegłego roku. Wraz z początkiem lutego 2023 roku obowiązek zasłaniania ust i nosa w dalekobieżnej komunikacji publicznej zostaje zniesiony na terenie całych Niemiec. Według Ministra Zdrowia Karla Lauterbacha aktualna sytuacja pandemiczna pozwala na przełożenie tego obowiązku na dobrą wolę i samoodpowiedzialność ludzi. W Hamburgu i Nadrenii Północnej-Westfalii zmiana wchodzi w życie 1 lutego 2023, z kolei w Hesji, Bremie, Dolnej Saksonii, Kraju Saary i Nadrenii Palatynat 2 lutego. 

Zmiany koronawirusowe dotyczą również obowiązku izolacji. W wielu krajach związkowych i miastach nie będzie ona już konieczna po infekcji koronawirusem. W Hamburgu od 1 lutego, w Bremie i Dolnej Saksonii od 2. lutego a w Turyngii od 3 lutego 2023 roku.

Koronawirusowe przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy zostają zniesione

Od 2 lutego 2023 roku przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczące koronawirusa dla pracodawców zostają zniesione. Ta zmiana wchodzi wcześniej w życie niż zakładano, ponieważ właściwie miała zostać ona zniesiona 1 kwietnia br. Koronawirusowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy dotychczas regulowały jak pracodawcy mają chronić swoich pracowników przed infekcją wirusem Sars-CoV-2. Koncepty higieny, wietrzenia, filtrów powietrza itp. nie są już konieczne, a ich stosowanie pozostawia się dobrej woli i samoodpowiedzialności pracodawców.

Nadal możliwe pozostaje telefoniczne zwolnienie chorobowe do 7 dni, na wypadek chorób układu oddechowego.  Owy przepis szczególny został przedłużony do 31 marca 2023 roku.

Przepis “Wiatr na lądzie” od lutego 2023

Przepis “wiatr na lądzie” (“Wind-an-Land”-Gesetz) ma przyspieszyć rozwój energetyki wiatrowej. Do 2030 roku niemiecki rząd chce podwoić produkcję prądu z odnawialnych źródeł energii. W tym celu uchwalono nowy przepis “wiatr na lądzie”, który wchodzi w życie wraz z początkiem lutego 2023 roku. W gruncie rzeczy przepis ma znacząco przyspieszyć rozbudowę turbin wiatrowych.

Rząd chce osiągnąć swój założony cel poprzez przyspieszenie procesów zatwierdzania budów nowych turbin wiatrowych oraz poprzez udostępnienie w tym celu większych obszarów. Również odległość minimalna ma zostać zmieniona.

Hamulec cen prądu i gazu od marca 2023 roku

W zeszłym roku rząd zadecydował o wprowadzeniu hamulca cen energii, w celu odciążenia obywateli, który ma wejść w życie w marcu 2023 roku. Koszty za styczeń oraz luty będą pokryte wstecz, czyli wypłacane lub odliczane dopiero w marcu.

Hamulec cen dla prądu wynosi 40 centów za kilowatogodzinę, a dla gazu 12 centów za kilowatogodzinę. Nowa regulacja przewiduje również pokrycie kosztów za ogrzewanie miejskie w wysokości 9,5 centa za kilowatogodzinę. Hamulec cen energii odnosi się do 80% zużycia  w stosunku do ubiegłorocznego zużycia. Pozostałe 20% ma zostać opłacone według ustalonej przez dostawcę ceny.

 Zakaz produkcji lamp energooszczędnych

Przed dekadą w niemieckich gospodarstwach domowych lampy energooszczędne zastąpiły klasyczne żarówki. Jednak początek lutego 2023 roku ma przynieść kres lampom energooszczędnym. Niemiecki rząd uchwalił przepis dotyczący likwidacji lamp energooszczędnych ze względu na niebezpieczeństwo zdrowia i środowiska przez zawartą w nich rtęć.

Zmiany dotyczą świetlówek z gniazdem elektrycznym i w kształcie pierścienia. Od przyszłego miesiąca nie mogą być one produkowane. Pozostałe zapasy lamp energooszczędnych mogą zostać sprzedane. Od sierpnia 2023 roku dodatkowo zabronione mają zostać świetlówki oraz lampy halogenowe.

Alternatywą do lamp energooszczędnych są lampy LED, które w całości zostają wyprodukowane bez dodatku substancji trujących. Kolejny atutem lamp LED jest fakt, iż zużywają one znacząco mniej energii elektrycznej niż lampy energooszczędne.

Insekty mogą zostać przetworzone w żywności

W Unii Europejskiej dozwolone zostały 4 rodzaje insektów jako produkty spożywcze: larwy mącznika młynarka, świerszcz domowy, szarańcza wędrowna i larwy pleśniakowca lśniącego. Jednak na opakowaniu produktu musi widnieć dla konsumenta wyraźna informacja o tym, że dany produkt zawiera insekty. Muszą one zostać wymienione na liście składników, a na opakowaniu musi także zostać zawarta informacja o tym, że podczas spożycia mogą wystąpić reakcje alergiczne na skorupiaki i mięczaki oraz roztocza kurzu domowego.

Źródło: Focus

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!