Między 1.300 i 1.800 franków szwajcarskich – to miesięczny budżet, jaki rodzice przeznaczają w Szwajcarii na swoje pociechy. Tak wynika z obliczeń Urzędu ds. Młodzieży (Jugendamt) w Zurychu. W roku to wydatek rzędu 18,5 tys. franków. A to oznacza kwotę 370 tys. franków na jedno dziecko, aż do ukończenia przez nie 20 roku życia.
Wydatki a wiek dziecka
Radośnie wyczekiwane niemowlę pociąga za sobą także inne wydatki, jak na przykład meble, wózek dziecięcy, ubrania, pieluchy i opieka medyczna. Przeciętne miesięczne wydatki na dziecko w wieku od 1 do 4 roku życia kształtują się następująco: 285 franków za jedzenie, 105 franków na ubrania, 520 franków na mieszkanie (kwota odpowiada jednemu pokojowi), 70 franków na wydatki domowe, 115 franków na ubezpieczenie zdrowotne, 175 franków kosztów medycznych i 50 franków na spędzanie czasu wolnego i podróże. Łącznie to kwota rzędu 1.320 franków miesięcznie, a to wyliczone raczej w sposób zachowawczy.
Według tego samego źródła w wieku od 5 do 12 lat miesięcznie średnio wydaje się nieco mniej pieniędzy na ubrania (95 franków), jednak znacząco więcej na czas wolny i podróże (300 franków). Tym samym koszty wynoszą około 1.465 franków miesięcznie. Na dziecko w wieku nastoletnim wydawanych jest jeszcze więcej pieniędzy na spędzanie czasu wolnego, mianowicie 360 franków miesięcznie. To razem 1.790 franków na miesiąc.
Dodatkowe wydatki
Te wartości są tylko orientacyjne, ponieważ do nich dochodzą koszty pośrednie. „Trzeba wziąć pod uwagę, że wychowując dziecko przynajmniej jeden rodzic, redukuje swój czas pracy”, tłumaczy prezes związku dachowego Dachverband Budget-Consulting Schweiz, Philipp Frei. Z tego powodu zmniejsza się kwota dochodów stojących do dyspozycji rodziny. W przypadku gdy konieczne jest zatrudnienie opiekuna dla dzieci, może to znacząco obciążyć budżet rodzinny, nawet jeśli koszty za miejsce w żłobku z reguły są proporcjonalne do dochodów rodziców. W zależności od miejsca zamieszkania opłaty za niedofinansowywane placówki dziennej opieki nad dziećmi mogą być bardzo wysokie.
Dojść mogą również nieoczekiwane wydatki, przykładowo w przypadku gdy dziecko ma problemy zdrowotne lub gdy ze względu na miejsce zamieszkania konieczny jest zakup samochodu dla całej rodziny. W każdym razie większość kantonów oferuje dodatki dla rodziców lub matek, o wysokości zależnej od zarobków.
W rodzinach wielodzietnych koszt na dziecko się zmniejsza
Rodziny wielodzietne mogą zaoszczędzić na różnorakich wydatkach. Na przykład ubrania i zabawki zostają często przekazywane młodszemu rodzeństwu. Dodatkowo istnieje wiele zniżek dla rodzin wielodzietnych w ofertach rekreacyjnych. Ale większa liczba dzieci może także oznaczać większe wydatki. Dzieje się tak w wypadku, gdy konieczny staje się zakup większego samochodu lub nawet mieszkania. Z zasady jednak wynika, że w porównaniu z kosztami dla życia we dwoje, wraz z narodzinami pierwszego dziecka wydatki wzrastają o 15%, drugiego dziecka o łącznie 25% i trzeciego dziecka o 35%.
Stowarzyszenie konsumentów FRC utworzyło karty budżetowe, które mają pomóc rodzinom odpowiednio rozplanować dostępny budżet. Na owych kartach rozpisane są sumy pieniędzy, które w zależności od dochodu rodziców i liczby dzieci mogą zostać wydane na poszczególne kategorie wydatków. FRC oferuje dla rodziców także bezpłatne doradztwo budżetowe.
Oswojenie dzieci z finansami
Ganimmete Heseti jest wolontariuszką w zespole odpowiadającym na pytania rodziców. Wskazuje na to, że istnieją łatwe możliwości na zmniejszenie wydatków, jak na przykład zakup ubrań i mebli z drugiej ręki. Rzadko używany ekwipunek, jak przykładowo narty, można wypożyczyć, zamiast kupować. Do muzeum można wybierać się w pierwszy weekend miesiąca, gdy wejście jest darmowe. Można spakować kosz piknikowy, żeby nie wydawać pieniędzy w restauracjach. Warto poszukać biletów oszczędnościowych podczas podróży pociągiem. Istnieje jeszcze wiele różnych możliwości na oszczędności.
Kolejna rada ekspertki: Rodzice powinni wytłumaczyć dzieciom wartość pieniądza. Przykładowo przez dawanie kieszonkowego od 6 lub 7 roku życia. Dzieci powinny zyskać dzięki temu świadomość, ile w rzeczywistości kosztuje pobyt w kinie i zakup popcornu.
Pro Juventute radzi, aby dzieciom w wieku 6 lat dawać kieszonkowe w wysokości 1 franka na tydzień, a w wieku 7 lat 2 franki tygodniowo. W wieku od 10 lat proponowana jest kwota od 25 do 30 franków na miesiąc. Dla dzieci w wieku 12 do 14 lat sugerowane jest kieszonkowe w wysokości od 30 do 50 franków miesięcznie. „Często się zdarza, że rodzice stoją bezradni przed dziećmi, które chcą nowego smartfona, czy markowe ubrania”, tłumaczy Heseti. Rodzice, którzy już od młodości wyczulają swoje pociechy na wartość pieniędzy, rzadziej spotkają się z takimi zachowaniami u swoich dzieci.
Źródło: Blick