Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Tylko 18°C w supermarkecie – tak będą wyglądać zakupy zimą w Austrii

oszczędzanie energii

Niedawno austriacka Minister Środowiska Leonore Gewessler przedstawiła nową rządową kampanię oszczędzania energii. Ze względu na horrendalnie wysokie ceny nie tylko gminy stawiają na oszczędzanie energii, ale teraz także sklepy.

Jak informuje związek Handelsverband większość sklepów planuje zimą wdrożyć nowe zasady. Według ankiety ponad 75% sklepów chce obniżyć temperaturę do 18-19°C, a dwie trzecie planują zrezygnować z oświetlenia bożonarodzeniowego.

6 tys. sklepów stoi przed upadkiem

Koszty zaopatrzenia w energię wzrosły średnio o 219%. Prezes Handelsverband Rainer Will żąda dopasowania dotacji do kosztów energii, aby handlowcy mogli z niej skorzystać, ponieważ 6 tys. sklepów grozi zamknięcie do końca roku. Ze względu na problemy z zaopatrzeniem w energię, a także możliwość przerw w dostawie gazu do Austrii zimą spowodowane wojna na Ukrainie, krajowy handel stara się poprzez wprowadzenie odpowiednich środków zaradczych wspierać rząd.

“Sektor handlu podjął kompleksowe kroki w kwestii oszczędzania energii, aby pomóc w przezwyciężeniu kryzysu  energetycznego. Tym samym sektor gospodarki o najwyższych obrotach i drugonajwiększy pracodawca kraju chce sprostać swojej ogromnej odpowiedzialności i funkcji wzorcowej”, tłumaczy Rainer Will. “Ponadto dwie trzecie austriackich handlowców zrezygnuje w tym roku z oświetlenia na Święta Bożego Narodznia, a trzy czwarte sklepów planuje obniżyć temperaturę do 18-19°C”, dodaje prezes Handelsverband.

“Robimy to co w naszej mocy, aby sprostać celom oszczędnościowym ustalonym przez komisję Unii Europejskiej. Wyniki naszej ankiety pokazują, że wielu austriackich handlowców można określić jako pionierów w zakresie oszczędzania energii. Będziemy nadal konsekwentnie podążać tym szlakiem – nawet jeśli to oznacza, że w tym roku wiele okien wystawowych pozostanie nieoświetlonych na Boże Narodzenie”, informuje Will.

Ankieta przeprowadzona przez zakład Handelsverband pokazała jak sklepy planują zmniejszyć zużycie energii. Oto jej wyniki:

  • 75% wszystkich austriackich przedsiębiorstw handlowych przeszła już całościowo na oświetlenie LED, kolejne 11% maja to w planach.
  • 36% stawia na czujnik ruchu i światła, aby oszczędzać prąd.
  • 39% zredukowały intensywność oświetlenia, a 16% chce to przeprowadzić w najbliższym czasie.
  • Połowa wyłącza reklamy świetlne najpóźniej 30 minut po zamknięciu sklepu, a w planach ma to jedna piąta sklepów.
  • 64% sklepów w tym roku zrezygnuje z oświetlenia bożonarodzeniowego.
  • 74% sklepów na przestrzeni jesieni/zimy chce obniżyć temperaturę na przestrzeni handlowej do 18/19°C, 63% w biurach do 19°C, a  w magazynach całe 80% planuje obniżenia temperatury do 17-18°C.
  • 92% stawia na regularny przegląd ogrzewania, co pomaga w zaoszczędzeniu nawet 20% energii.
  • Temperatury chłodzenia produktów spożywczych zostały poniesione do dopuszczalnego przez przepisy higieny maksimum przez 75%, a 13% ma to w planach.
  • 45% sklepów obniży działanie systemów wentylacyjnych do minimum poza godzinami otwarcia sklepów, 16% handlowców chce to wdrożyć w najbliższym czasie.
  • Dwie piąte przełączyła już wentylację na działanie interwałowe, a kolejne 11% chce wdrożyć taki sposób.
  • 40% wymieniła już wszystkie urządzenia elektryczne na aparaty klasy energetycznej A. W planach ma to 24% ankietowanych.
  • Ponad połowa zakładów stawia na regulatory czasowe dla urządzeń elektrycznych.
  • Dwie trzecie ankietowanych wraz z końcem dnia pracy wyłącza komputery, drukarki, kasy, monitory, ekspresy do kawy i tym podobne, a nie pozostawia ich w trybie czuwania. 21% chce to jeszcze wprowadzić.
  • Jedna trzecia sklepów zamontowała na okna folie odbijające światło słoneczne.
  • 25% stawia na panele słoneczne, tudzież fotowoltaikę na dachu, jedna czwarta chce wprowadzenia takiego rozwiązania w najbliższym czasie.

Źródło: Heute

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!