Minister Integracji Austrii Susanne Raab przedstawiła w poniedziałek najnowszy raport dotyczący integracji obcokrajowców w Austrii. „Potrzebujemy właściwej formy migracji”, powiedziała podczas prezentacji. Minister z politycznego punktu widzenia pozytywnie ocenia fakt, że o połowę spadła liczba migrantów w Austrii. Działania kanclerza Karla Nehammera i Ministra Spraw Wewnętrznych Gerharda Karnera okazały się jej zdaniem skuteczne.
Na zasiłki migranci powinni czekać 5 lat
W związku z tym Minister ds. Integracji uznaje za uzasadnione żądania, które ÖVP (Österreichische Volkspartei – Austriacka Partia Ludowa) wysuwa w nadchodzącej kampanii wyborczej: na przykład, aby w przypadku pomocy społecznej przyjąć model duński, który przewiduje pięcioletni okres oczekiwania na pełne wykorzystanie pomocy społecznej. Jeśli chodzi o rynek pracy, uchodźcy powinni być zobowiązani do udania się tam, gdzie jest praca, czyli z dala od Wiednia i do krajów związkowych, w których jest zapotrzebowanie na pracowników.
Dwie trzecie migrantów nie umie czytać i pisać
Przewodnicząca Rady Ekspertów, Katharina Pabel, podczas prezentacji podkreśliła znaczenie kompetencji językowych. 65% osób korzystających z azylu i ochrony uzupełniającej w 2023 r., które uczęszczały na pierwszy kurs językowy w 2023 r., miało potrzebę alfabetyzacji – 40% z nich nie zna nawet alfabetu w swoim ojczystym języku.
„Austria rośnie tylko dzięki imigracji”
„Austria rośnie, a Austria rośnie tylko dzięki imigracji”, podkreślił Tobias Thomas, dyrektor generalny Statistik Austria. Według Rocznika Statystycznego „Migration & Integration” przedstawionego wraz z raportem na temat integracji, w roku 2023 w Austrii mieszkało średnio 2,45 mln osób ze środowisk migracyjnych. W odniesieniu do całkowitej populacji w gospodarstwach domowych odsetek ten wynosił 27,2 procent (2022 – 26,4 procent).
1,8 mln osób urodzonych za granicą
Około 1,8 miliona osób należy do tak zwanego „pierwszego pokolenia”, które urodziło się za granicą i przeniosło do Austrii. Pozostałych około 620 100 osób ze środowisk migracyjnych to potomkowie urodzeni w Austrii.
Odsetek ludności wywodzącej się ze środowisk migracyjnych wzrósł odpowiednio o jedną trzecią i 7,8 punktu procentowego w ciągu ostatniej dekady. Na początku 2024 r. liczba cudzoziemców w Austrii wynosiła około 1,8 mln. Stanowiło to 19,7% populacji.
Najwięcej jest osób z Niemiec
Wśród obcokrajowców w Austrii Niemcy pozostają zdecydowanie największą grupą. 1 stycznia 2024 r. żyło w Austrii około 232.700 Niemców, 153 400 obywateli Rumunii, 124 100 z Turcji i 122 200 obywateli serbskich. Na piątym miejscu uplasowały się Węgry (107 300).
W grupach od 6 do 10 znajdują się obywatele Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Syrii, Ukrainy i Polski.
Bezrobocie i przestępczość wśród imigrantów
W 2023 r. wskaźnik zatrudnienia osób ze środowisk migracyjnych był o około 8 punktów procentowych niższy od wskaźnika zatrudnienia osób z Austrii i wynosił 68,5 proc. W przypadku osób z Afganistanu, Syrii i Iraku stopa zatrudnienia była najniższa w 2023 r. i wyniosła 48%. Jeszcze mniej było zatrudnionych kobiet z Afganistanu, Syrii i Iraku – 32,3%.
Odsetek dzieci i młodzieży posługujących się językiem innym niż niemiecki wzrósł w ciągu ostatniej dekady z 20 do 27 procent. W roku szkolnym 2022/23 największy odsetek uczniów posługujących się językiem obcym był przede wszystkim w szkołach specjalnych (42,9%), na politechnikach (38,9%) i w szkołach średnich (34,8%). Najmniej było ich w szkołach zawodowych (13,7%).
Cudzoziemcy są również częściej skazywani za przestępstwa, jak i stają się ich ofiarami. W 2023 r. policja zatrzymała łącznie 330 tys. podejrzanych: 45,6% stanowili obcokrajowcy, z czego 28,2% zamieszkiwało Austrię.
Źródło: oe24